במסמך שנחשף אמש בעיתון מצרי מתועדת פגישה חשאית בין נציגי אבו מאזן לג'ון קרי כשבוע לפני ההצבעה באו"ם, במהלכה התחייב קרי לתמוך "בהצעת החלטה מאוזנת" • במחלקת המדינה מכחישחים

לאחר שאמש חשף עיתון מצרי תיעוד מפורט המגובה אף במסמכים מפגישה סודית שנערכה בארה"ב, בין נציגים פלסטינים לנציגי משרד החוץ האמריקני ימים לפני ההצבעה במועצת הביטחון בו כביכול תיאמו הצדדים את המהלך, מוציאה מחלקת המדינה הכחשה גורפת לדברים.

בתיעוד שפורסם אמש מתגלה התמונה האמיתית ולפיה נציגי ארה"ב אף ייעצו לנציגי הרשות כיצד להתנהל מול טראמפ, "הוא אדם מסוכן,, הם אמרו, "כדאי לכם להפסיק עם הפיגועים, זה לא ישרת אתכם".

בתיעוד כפי שנחשף אמש הוברר, כי האמריקנים ייעצו לאנשי הרש"פ בניסיון ליצור קשר עם אנשי הממשל החדש, לשלוח לטראמפ את המיליארדר רון לאודר המקורב לנתניהו כדי שזה יפעיל השפעתו על טראמפ, אלא שלאודר חזר בידיים ריקות. "אנחנו עסוקים כעת בבניית הממשל הבא – אח"כ נדבר", הייתה תשובת אנשי הסגל של טרמפ.

במסיבת עיתונאים שכינס הלילה דובר הבית הלבן, אמר, "אנחנו דוחים את הדיווחים הרומזים כי ארה״ב דחפה את התהליך להחלטת 2334, אנחנו לא העלנו את ההצעה ולא קידמנו אותה, אלה היו המצרים והפלסטינים. כשהמצרים התעקשו להעלות את ההצעה והיה ברור שכולם יצביעו בעדה, להיפך, אנחנו אלה שרשמנו שינויים בטקסט על מנת שיהיה מאוזן יותר".

"הבהרנו לכולם שהנשיא צריך לראות את הטקסט הסופי כדי לקבל החלטה כיצד להצביע לו, אז להגיד שהסכמנו מראש להצעה, זה לא נכון״

הוא אישר כי היו פגישות מקדימות בענין, ״זה נכון שהיו פגישות ושיחות במהלך הסתיו, אבל הם נועדו להגיד מה האמונות והפרמטרים שלנו כדי לשקול בכלל את ההצעה״.

בהתייחסו לדיווח על פגישת סאיב עריקאת עם שר החוץ קרי ימים לפני ההצבעה אמר הדובר, כי "פגישתם של עריקאת וקרי עסקה באופן כללי בענייני השלום במזרח התיכון, לא ידוע לנו על שיח סביב ההחלטה המסוימת הזו במועצת הביטחון״.

כשנדרש הדובר לענין השמועות על תיאום בין ארה"ב לניו זילנד התחמק הדובר והשיב, כי ״בכל החלטה שעולה להצבעה במועצת הביטחון אנחנו מבהירים איזה מהניסוחים יגרמו לנו להטיל וטו״.

במקביל הלילה דווח, כי האוקראינים ביקשו להימנע בהצבעה במועה"ב, אלא ששיחה שהתקבלה בלשכת הנשיא פרושנקו מסגן הנשיא ביידן, במקביל ללחץ של השגרירה באו״ם פאוור על השגריר האוקראיני באו״ם, הם שהביאו להחלטה בדבר שינוי אופי ההצבעה".