למרות ההצהרות האופטימיות: לנתניהו יש סיבות טובות לדאגה אמיתית

בחודשים האחרונים מקפידים רה"מ ואנשיו לבטל את כל הפרסומים על החשדות הפליליות נגדו ב"לא יהיה כלום כי אין כלום" • אלא שהתנהלותו של היועמ"ש והפרסומים האחרונים בענין אמורים להדיר שינה מעיניו • סקירה ופרשנות

בחודשים האחרונים הפכו החשדות הפליליים נגד ראש הממשלה לאורחים קבועים בכותרות הראשיות של כלי התקשורת. מה שהתחיל עם ההודעה החידתית על "בדיקה, עבר דרך שמועות ובדלי שמועות בענייינו, המשיך בפרשת הצוללות ואוחז – לפי שעה – בזימונו הקרוב של ראש הממשלה לחקירה פלילית.

"אין כלום כי לא היה כלום", מקפידים נתניהו ואנשיו להגיב על כל פרסום והתפתחות. לכאורה הצהרה מלאת ביטחון ומשכנעת, אלא שצבר ההתפתחויות בשבוע האחרון מסביר כי הפעם יש לנתניהו סיבה טובה לדאגה.

"ראשי ממשלה בישראל נחקרים זה שני עשורים, ואחד מהם נשפט, הורשע ונכלא, אך שום יועץ משפטי לממשלה עדיין לא העמיד לדין את ראש הממשלה שמינה אותו לתפקידו. האם אביחי מנדלבליט יהיה היועץ שיקבע את התקדים? ביומה הראשון של השנה החדשה, הסיכוי לכך נראה גבוה", כותב הבוקר העיתונאי אמיר הורן ב'הארץ'.

הורן מסביר: "מנדלבליט יצא מגדרו, יצא מעורו, כדי שלא להגיע לתיק נתניהו ולחקירתו כחשוד. אם לאחר כל ההתפתלויות והכיווצים נאנס להשיק את החקירה שקיווה לגנוז, ברירת המחדל מכאן ואילך היא העמדה לדין. המשפט כבר נערך וחסר רק ההליך. צריכה להתרחש תפנית מרחיקת לכת, מדהימה ובלתי חזויה, כדי שלא יוגש נגד נתניהו כתב אישום.

נתניהו: "מציע לאופוזיציה להירגע ולשלוח צפירת הרגעה לחייטים"

התיק למעשה מוכן, למעט גרסת החשוד, שתביא להריסה רק אם תפתיע ותגלה, שהמבנה כולו עומד על חולות נודדים, ביצה או שדה מוקשים. ועד אז, חקירה שווה כתב אישום שווה הרשעה, להערכת היועץ, החסרה רק חותמת שופט. בלי לדעת מראש מהי התחנה הסופית, אוטובוס העשוי להפוך לזינזאנה אינו נשלח לדרך".

לדבריו, "הציפייה להופעת אקדח מעשן מיותרת. נתניהו עצמו הוא האקדח, או לפחות הסיגר, המעשן. הוא ורעייתו לא למדו דבר מהסתבכויותיהם הקודמות, שהסתיימו בסלחנות כלפיהם ולא בטיהורם מרבב. הם לא נגמלו. זה חזק מהם".

אז מה כל כך חמור הפעם ? העיתונאי גידי וייץ מפרט: "שתי פרשות פליליות מתרגשות בימים אלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. אחת מהן צפויה, השנייה מפתיעה מאוד. חלקים מהפרשה הראשונה זלגו החוצה, השנייה עדיין מוסווית מאחורי ערפל סמיך. הפרשה הראשונה קטנה מהשנייה בממדיה, ובמסגרתה חשוד נתניהו בקבלה שיטתית של טובות הנאה ומתנות מידיהם של כמה בעלי הון, חלקם מקורבים אליו.

לא מדובר במעטפות כסף או העברות בנקאיות שמנות, אך גם לא במתנות פעוטות ערך וסמליות, כמו זר פרחים ליום הולדת או סביבונים לחנוכה. המתנות המדוברות הן יקרות ערך, לעתים בעלות של אלפי שקלים למתנה אחת. והיו הרבה מאוד מתנות כאלה; במשטרה חושדים שהשווי המצטבר של המתנות יכול להגיע למאות אלפי שקלים".

התנאי שהציב בנימין נתניהו לראיון ברדיו 'קול חי'

וייץ מוסיף: "סביר להניח שנתניהו לא יכפור בקבלת המתנות, אלא ינסה להסתתר תחת הגנת הרעוּת: חלק מאילי ההון המדוברים הם חברים קרובים ואין כל חטא בקבלת מתנות מהם. אלא שנסיבות העלילה, שנמתחת לאורך שנים ומתפתלת אל תוך שלל כהונותיו כראש ממשלה, עלולות להקשות על חומת ההסברים שיקימו נתניהו, פרקליטיו ויחצניו.

העברת מתנות בין חברים היא דבר מקובל ואנושי, אך נדמה שנתניהו לא יוכל להראות לחוקריו דפוס של הדדיות. הוא לא קנה למיטיביו מתנות שוות ערך מכיסו הפרטי. כמו כן, חלק מהמקרים לפחות זועק מניצול המעמד הממלכתי הרם. על פי חומר הראיות המתגבש, נתניהו לא היה פאסיבי בקבלת התשורות יקרות הערך שנחתו עליו, אלא לעתים בררן ובעל דרישות קונקרטיות.

אם תמונת החשדות המצטיירת נגדו תתאמת במלואה, קשה להבין כיצד ראש הממשלה שמצויד בתבונה רבה וניחן בזהירות מופלגת, אשר ראה את קודמיו בתפקיד מסתבכים בפרשות פליליות עגומות, לא נשמר מליפול אל תוך הבור הזה. מימון פתלתל לחיים בסגנון חוג הסילון רודף אחריו עוד מהקדנציה הראשונה. אז התברר כי משרד ראש הממשלה מימן לו קניית סיגרים על חשבון משלם המסים. כמה דמויות נוקשות בפרקליטות אז חשבו שיש מקום לפתוח נגדו בחקירה פלילית. ההמלצה שלהם אמנם נגנזה אבל האפיזודה הזאת, כמו גם חקירת המתנות וההובלות שנפתחה אחרי פרישתו מהשלטון בשלהי שנות ה-90, היו אמורים לגרום לו להיגמל מעישון סיגרים או פשוט לקנות אותם מכיסו".

לדבריו, "החשדות לקבלה שיטתית של מתנות וטובות הנאה מצד מיליונרים ולטובת המושל בכיפה, הונחו על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר בחודשי הקיץ. לפני שבוע, חל מפנה משמעותי שחיזק את מסכת הראיות והניע את מנדלבליט לחצות את הרוביקון ולתת אור ירוק למשטרה לחקור את נתניהו באזהרה. קצב החקירה בערוץ הזה לא מרשים במיוחד: הרמזים שהובילו את החוקרים ליעדים שחוללו את התמורה היו מונחים בפני ראשי התביעה הכללית וצמרת המשטרה זה מכבר".

וייץ סבור שהתקדים שנקבע במשפט אולמרט מהווה תמרור אזהרה מהבהב לנתניהו, שלא יוכל לחמוק מרשויות החוק אם אכן החשדות, אפילו חלקם, יתאמתו.

"פרטי הפרשה המסתורית מונחים בפני מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן כבר חודשים ארוכים מבלי שהציבור שבחר בנתניהו כמנהיג יודע במה דברים אמורים. צמרת המשטרה סברה שפרטי הפרשה, שבה נקשר שמו של אדם מוכר נוסף, מחייבת חקירה פלילית. בימים הקרובים נעסוק כולנו ככל הנראה במנהגי העישון והאופנה של ראש הממשלה וביחסי הידידות המיוחדים שהוא קשר עם בעלי אמצעים ששימשו כסנטה קלאוס גם בימי חול. אולם הפרשה הזו – שהיא בעצם סיפור על אדם שנכנע ללא קרב לחולשות אופיו, שמאבד שליטה במקום שהיא כה נדרשת – היא במהותה רק הפרומו שאחריו יגיע סיפור כבד ומשמעותי יותר", הוא מוסיף.

ראש ממשלה בדרך לחקירה • עדות אנשי העסקים: נתנו לו מתנות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן