נורת אזהרה או צפירת הרגעה: מה מלמדת ההודעה של מנדלבליט

הודעתו הארוכה והמעורפלת של היועמ"ש לאחר חקירת נתניהו אמש מעוררת גל קונספרציות במערכת הפוליטית והמשפטית • יש מי שרואים בה עדות לחיפוי שמעניק מנדלבליט לפטרונו לשעבר ויש מי שמזהים בה הוכחה למצבו הבעייתי של נתניהו / פרשנות

מה רוצה מנדלבליט? זו השאלה שמעסיקה הבוקר את המערכת הפוליטית והמשפטית. הודעתו הארוכה, המורכבת והמעורפלת של היועץ המשפטי לממשלה עפ סיום חקירתו של נתניהו אתמול מורכבת בעיקר מדיווח על בדיקות של חשדות שהסתיימו ללא כלום, לרבות כאלו שהיו נשמעים מופרכים מלכתחילה.

זו הסיבה שיש מי שרואים בהודעה עוד שלב בתהליך החיפוי של מנדלבליט על נתניהו. לטענתם, הוא מבקש להסביר את העיכוב וההתמהמהות שלו בניסיון להגיע לחקר האמת, כביכול, אלא שההתעכבות שלו על חשדות זניחים ומופרכים מלמדת שהיה לו ענין לא להגיע לפיל הפלילי שבחדר.

מנגד, יש מי שטוענים שההתייחסות הקצרה של מנדלבליט לחקירה הנוכחית מכילה בתוכה "חומר נפץ משפטי". לא פחות. תזכורת: זה מה שכתב מנדלבליט בענין: הטענות אשר הובילו בסופו של יום להחלטה על קיום חקירה באזהרה, עלו במסגרת הבדיקה אך לפני כשלושה חודשים כחשדות ראשוניים, ומאז נעשתה עבודה מאומצת של משטרת ישראל לברר את טיבן ולתמוך אותן בראיות. במהלך החודש האחרון נאספו ראיות ששינו את המצב הראייתי בהקשר זה.

נוכח ממצאי הבדיקה עד כה, ולאחר שהוצגה ליועץ המשפטי לממשלה חוות דעתם של פרקליט המדינה וראש אגף החקירות והמודיעין לפיה ממצאי הבדיקה בהקשר זה מגבשים תשתית ראייתית המצדיקה את חקירת ראש הממשלה באזהרה, החליט היועץ המשפטי לממשלה לאשר את חקירת ראש הממשלה באזהרה, ובכך להפוך את הבדיקה המתנהלת בענין זה לחקירה.

מטבע הדברים לא נוכל להתייחס בשלב זה לנושאים התלויים ועומדים. מסירת מידע נוסף לגביהם תשקל מעת לעת בהתאם להתפתחויות, ומידע ימסר ככל שלא יהיה בכך כדי לפגוע במהלכי המשטרה.

בצל החקירה: מנדלבליט מסביר את התנהלותו בפרשות נתניהו

ניצב בדימוס שי סגלוביץ' העריך הבוקר כי ניסוחו של מנדלבליט רומז על חשדות ברף הגבוה של השחיתות, כאלו שיאלצו את ראש הממשלה להשעות עצמו כבר בחודשים הקרובים.

אופציית ביניים מציע הבוקר העיתונאי עמית סגל. בטור שהוא מפרסם באתר חדשות 2 הוא כותב: "הויכוח עד עכשיו איננו כל כך על עובדות כמו על פרשנות: אין ויכוח אם מתנה ניתנה וממי אבל יש ויכוח אם היא לגיטימית ומותרת כמו שיטען נתניהו או אסורה כפי שחושדים במשטרה. נתניהו היה מתוח מאוד לפני החקירה הראשונה, אבל עושה רושם שהגיע אליה מוכן".

לטענתו, "נתניהו לא עומת אתמול בחקירתו עם מה שנחשב ל"פרשה הגדולה", אותו אירוע מסתורי שאיננו יודעים דבר לגביו. כדאי לשים לב שבהודעת היועץ המשפטי, באופן מסתורי, יש התייחסות רק לפרשת טובות ההנאה ולא לפרשה השנייה. האפשרות הפחות סבירה היא שאין חקירה שניה; הסבירה יותר – שהיועץ מסתיר אותה בצללים כדי לא לחשוף אותה לפני שנתניהו ייחקר עליה".

"החקירה הבאה כבר נקבעה והיא תיערך בשעות הבוקר, ולא תסתיים בשעות הלילה המאוחרות. אחריה יהיה כנראה יותר מידע", מעריך סגל.

הערכה: רה"מ צפוי להיחקר בשנית כבר במהלך השבוע

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *