עובדות מול פרשנות: הדילמה הגדולה של אביחי מנדלבליט

בניגוד לפרשיות אחרות של שחיתות ציבורית, בשתי הפרשות בהן נחקר נתניהו העובדות ידועות ומוסכמות גם על נתניהו, הוויכוח על הפרשנות הוא זה שקורע את היועמ"ש • הערכה: החלטה על כתב אישום - בתוך מספר שבועות • סקירה

פרשות שחיתות נגד אישי ציבור תמיד נחקרות ומתנהלות זמן רב. הסיבה: הקושי בגיוס הראיות, העדים וכיו"ב. אלא ששתי הפרשות בהן נחקר ראש הממשלה כעת הן פרשות מסוג שונה ובמשטרה מעריכים כי כבר בפרק שמן של שבועות בודדים צפויה ליפול הכרעה בענין – סגירת התיק או כתב אישום.

מדוע? לטענת גורמים המקורבים לחקירה, לא מדובר הפעם במחלוקת עובדתית, יען כי נתניהו לא התכחש לפרטים שהוצגו בפניו , אלא רק לפרשנות שמעניקים להם המשטרה והפרקליטות.

"במצב דברים שכזה, הדילמה הגדולה היא של היועמ"ש אביחי מנדלבליט", מנתח הכתב הפוליטי של ערןץ 2, עמית סגל. "מצד אחד, הוא עלול להיקלע למצב שבו הוא מעמיד לדין ראש ממשלה, שולח הביתה את ממשלתו, מטלטל את המערכת ובקצה הדרך הפרשנות של נתניהו תתקבל והוא יזוכה. מצד שני, אם הוא לא מגיש כתב אישום בדיוק מהסיבות האלה הוא למעשה נותן יד חופשית לכל פקיד ציבור לקחת מתנות כאוות נפשו".

מסתבך? – דיווח: רה"מ הוקלט בחשאי מנהל מו"מ לקבלת טובות הנאה

סגל מוסיף כי "מבחינת נתניהו, זה קרב ציבורי וכסאו עלול להתנדנד בחודשים האלה. אם זה ייראה כמו ימין נגד שמאל הוא יכול להצליח לגבש את המחנה שלו, אבל אם זה יהיה נתניהו מול החוקרים שעושים את עבודתם, שם הוא בבעיה חריפה".

בתוך כך, ראש הממשלה התייחס הבוקר בישיבת שרי הליכוד לחקירות נגדו וחזר על אמירותיו לאורך החודשים האחרונים. "לצערי אני לא יכול למסור פרטים. מה שאני כן יכול לומר לכם היום, כשאני יודע במה מדובר, ואני אומר לכם את זה בביטחון מלא: לא יהיה כלום כי אין כלום. מה שיש פה זה לחץ פסול ובלתי פוסק של גורמים בתקשורת על גורמי האכיפה. הם מפריחים בלונים שהאוויר החם יוצא מהם בזה אחר זה. כך יהיה גם במקרה הזה. אני מציע לחבריי באופוזיציה לא לחגוג כי אין מה לחגוג. את השלטון מחליפים בקלפי״, דברי נתניהו.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו