'ועידת פריז' שצפויה להתכנס ביום ראשון הקרוב בהשתתפות לא פחות מ-70 נציגי מדינות תקרא לנתניהו ואבו מאזן להתנער מגורמים קיצוניים בממשלותיהם המסכלים כל יוזמה לפתרון הסכסוך - הוועידה תאמץ את נאומו של קרי

בעוד חמשה ימים אם לא יחול שינוי דרמטי ברגע האחרון, יתכנסו עשרות שרי חוץ ממדינות ערביות ו'מערביות' בפריז כדי לדון בדרכים בהם ניתן להושיב את ישראל והפלסטינים סביב שולחן המו"מ.

ישראל כבר הודיעה זה מכבר כי היא אינה מוצאת ענין בוועידה שמטרתה החלת הסדר כפוי על ישראל, בניגוד לאינטרסים הביטחוניים שלה.

הוועידה שצפויה להתכנס בתחילת השבוע הבא (15 לינואר), צפויה לקרוא הן לישראל והן לפלסטינים, "להצהיר מחדש על תמיכתם בפתרון שתי המדינות, ולהתנער מגורמים רשמיים בממשלותיהם המתנגדים לכך".

לפי טיוטת ההחלטה שתתקבל בוועידה ושהובאה ב'הארץ', הרי שהמדינות שישתתפו בוועידה ידגישו כי הן לא יכירו בכל שינוי בקווי 4 ביוני 1967, כולל בירושלים, למעט שינויים שעליהם יסכימו הצדדים במסגרת משא ומתן.

"אנו קוראים לשני הצדדים להפגין באופן עצמאי באמצעות מדיניות ומעשים מחויבות כנה לפתרון שתי המדינות ולהימנע מצעדים חד-צדדיים שינסו לקבוע מראש את תוצאות המשא ומתן על הסדר הקבע, וזאת כדי לבנות מחדש את האמון וליצור נתיב שבאמצעותו ניתן לשוב למשא ומתן ישיר ומשמעותי", נאמר בטיוטה.

בטיוטה ביטוי נרחב לנאומו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי מלפני כשבועיים "שבו הדגיש כי לא ניתן לכפות פתרון הצדדים והציג את חזונו שכלל עקרונות שלפיהם ניתן להגיע להסדר קבע".
בטיוטת הודעת הסיכום נכתב עם זאת כי פתרון שתי המדינות צריך לאזן בין מענה על צורכי הביטחון של ישראל, בין זכותם של הפלסטינים למדינה ולריבונות ובין סיום הכיבוש שהחל ב-1967.

החלטת מועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות מוזכרת גם היא בטיוטת הודעת הסיכום. "המדינות המשתתפות בוועידה מברכות על אימוץ החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2334 שמגנה את הבנייה בהתנחלויות, את ההסתה ואת האלימות ושקראה לשני הצדדים לבצע צעדים כדי לקדם את פתרון שתי המדינות בשטח".

כזכור, בישיבת הממשלה שהתקיימה ביום ראשון התייחס נתניהו לועידה הצפויה, "אנחנו נמצאים כמה ימים בלבד לפני הוועידה בפריז וימים ספורים אחריה הדיון במועצת הביטחון – אנחנו עושים מאמץ גדול מאוד כדי למנוע החלטה נוספת במועצת הביטחון".