נשיא ארצות הברית אישר אמש באופן רשמי את המינוי של חתנו היהודי לתפקיד הרגיש • גורמים דיפלומטים מדגישים כי למרות שלא מדובר בתפקיד אקטיבי בממשל, ההשפעה שלו מכרעת בכל הקשור למדיניות חוץ

עכשיו זה סופי: ג'ראד קושנר, חתנו היהודי של נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ, ימונה ליועץ בכיר בבית הלבן – כך אישר אמש טראמפ.

"קושנר יעבוד יחד עם ראש הסגל ריינס פריבוס והיועץ האסטרטגי סטיבן בנון כדי להוציא לפועל את תכניותיו של טראמפ. ביחד הם מהווים צוות הנהגה יעיל", נמסר בהודעה מטעמו של הנשיא הנבחר, ללא גילוי נאות על הקשר המשפחתי או התייחסות כל שהיא לקשר, אלא צויין, כי קושנר הוא "איש עסקים מכובד ויזם בתחום הנדל"ן", שהיה דמות מפתח בגיבוש האסטרטגיה שהובילה לניצחונו של טראמפ בבחירות.

הנשיא עצמו מסר ,"ג'ארד מהווה נכס אדיר והיה יועץ נאמן לאורך הקמפיין והמעבר. אני גאה בכך שיהיה לו תפקיד מפתח בממשלי. הוא היה מוצלח באופן יוצא דופן בעסקים ובפוליטיקה ויהיה חבר חשוב בצוותי בזמן שאני אוציא לפועל את תכניותיי השאפתניות, שישימו את העם האמריקני בקדמה".

קושנר התייחס למינוי, זהו כבוד לשרת את מדינתי. אני מונע על ידי התשוקה שאותה אני חולק עם הנשיא הנבחר והעם האמריקני, וכבוד הוא לי לקבל את ההזדמנות להצטרף לצוות המוכשר הזה".

קושנר, שהתחנך במוסדות אורתודוקסים מודרניים, נחשב לאיש החזק בצוות של טראמפ, ויש מי שטוען שהוא אף המושך בחוטים מאחורי כל החלטה של הנשיא הנבחר. "בתפקידו החדש צפוי קושנר להתרכז בעיקר בנושאי המזרח התיכון וסחר בינלאומי", דיווח גורם בצוות המעבר.

יתכן והמינוי יצטרך לעבור אישור משפטי, שכן החוק בארה"ב אוסר על מינוי מקרובים בממשל. אלא שבצוות של טראמפ טוענים בתוקף, החוק חל על מינויים בממשל ולא על מינויים בבית הלבן. בנוסף, טוען הצוות כי ג'ראד אינו קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

חשוב להדגיש כי למרות שאין מדובר בתפקיד ביצועי בתוך הממשל, ההשפעה שלו מכרעת ביותר בכל הקשור למדיניות חוץ – מה שמעורר תקוות רבות בישראל. כך מסרו גורמים דיפלומטיים בכירים.

בשל התפקיד צפוי המיליונר הצעיר להתפטר מתפקידו בחברת הנדל"ן המשפחתית שלו, זאת כדי למנוע מצב של ניגוד עניינים.

ג'ארד קושנר, בן ה-35, נשוי לביתו של טראמפ, איוונקה (יעל), שגוירה על ידי הרב יחזקאל לוקשטיין מ"קהילת ישורון", ומאז שומרים בני הזוג על שבת וכשרות וכיו"ב. בשבוע שעבר דווח, כי הזוג, שעבר לגור בוושינגטון הבירה, בחר את בית הכנסת בו יתפלל בראשו עומד שליח חב"ד למקום.