מסקירה מקצועית שערכה קבוצת סן חן ב–12 ערים חרדיות עולה כי המחירים עלו בצורה משמעותית בשנה האחרונה • באלו ערים נרשם זינוק דו ספרתי? ומי העיר היחידה שבה דווקא ירדו המחירים? • לנתונים המלאים

מחירי הדירות בריכוזים החרדיים עלו בממוצע של 7% בשנה החולפת: עליית המחירים המפורטת בטבלה, על פי הסקירה המעמיקה שערכה קבוצת סן חן ב-12 ערים בהיקף העולה על 3000 עסקאות של דירות 4 חדרים וסקירה מדגמית של כ-15% מתוכם, ממחישה שמדובר בבעיה ברמה הארצית ולא ברמה מגזרית.

אנחנו יכולים לראות שבערי המרכז, כגון בית שמש, בני ברק ואלעד, יש עליית מחירים בשיעור דומה של סביב 7 אחוזים, הממחישה את הביקוש, לעומת ההיצע.

דווקא בעיר צפת אנחנו רואים ירידה – מה שמלמד שכנראה תוכנית כחלון, לפחות במה שנוגע למשקיעים, מתחילה להשפיע על הפריפריה המאוד רחוקה. לעומת זאת, משקיעי הנדל"ן החרדים עוברים בחלקם לערי פרפריה חדשות, כגון קריית גת ואופקים, ושם אנו רואים זינוק דו ספרתי בעליית המחירים.

במבט מהשטח, דווקא ברבעון האחרון של שנת 2016, בשונה מהרבעון אשתקד, היקף העסקאות ירד וקבלת ההחלטה האם לרכוש דירה מתקבלת בקצב איטי יותר משמעותית, כנראה כתוצאה בין היתר מהסתירות בין דיווחי הממשלה לנתונים שמתקבלים מהגופים המקצועיים.

יעקב ערבליך מנהל קבוצת סן חן, צופה שבמשך 2017, עם המשכת הקשחת הרגלוציה המיסויית על משקיעים לצד עידודם למכור באמצאות פטורים ממיסוי, והמשך שחרור קרקעות בצורה מאסיבית, אנחנו נראה שוק שונה, שיתמתן, ואולי לקראת סוף השנה נראה אפילו ירידת מחירים קלה, לפחות בערי הפריפריה. דבר נוסף וחשוב שאנו מזהים הוא נדידה של משקיעי נדל"ן למגורים לטובת נדל"ן מסחרי ומניב בגלל שיעור התשואות שצפויים להיפגע מחוקי המיסוי החדשים.

http://www.jdn.co.il/breakingnews/787507

דירוטת