אנטוניו טייאני ששימש כמ"מ וסגן נשיא הפרלמנט האירופי נבחר אתמול לכהן כנשיא הפרלמנט • ב'ועידת רבני אירופה' מברכים; 'טייאני הוא ידיד אמת ואוהב ישראל והצהיר לא אחת שילחם ללא פשרות על הזכות לחיות ביבשת אירופה כיהודים – 'היהודים היו והינם חלק חשוב ביותר מההיסטוריה, מההווה ומעתידה של אירופה' וכי יבלום כל יוזמת חקיקה נגד הזכויות הדתיות של היהודים • צילום: אלי איטקין

מר אנטוניו טייאני מי ששימש בשנים האחרונות כמ"מ וכסגן ראשון לנשיא הפרלמנט האירופי נבחר אתמול לכהן כנשיא הפרלמנט האירופי. טייאני איש ימין מרכז הביס את יריבו איש השמאל בפער משמעותי והוא יכהן כנשיא הפרלמנט בשנתיים וחצי הקרובות. טייאני שיחליף את מר מרטין שולץ שכיהן שתי קדנציות רצופות נבחר בסבב רביעי בהליך בחירות שבו השתתפו כ 700 מחברי הפרלמנט ע"י 'דיל' מבריק שנשמר בחשאיות ובמסגרתו הסירו שני מועמדים משמעותיים ברגע האחרון את מועמדותם. גוש השמאל ספג מכה קשה שכן מאתמול מכהנים בשלושת התפקידים החשובים במוסדות האיחוד האירופי אנשי הימין השמרני; נשיא המועצה דונלד טוסק, נשיא הנציבות ז'אן קלוד יונקר, והנשיא החדש של הפרלמנט טייאני.

אנטוניו טייאני (63), עיתונאי יליד רומא בוגר לימודי משפטים היה דוברו של סילביו ברלוסקוני שכיהן כראש ממשלת איטליה. ומאוחר יותר החל בקרירה במוסדות האיחוד האירופי.

אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (5)

ב'ועידת רבני אירופה' מברכים על הבחירה. נשיא הועידה ורבה של מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי טייאני הנו ידיד אמת ואוהב ישראל וכי במעשיו ובהצהרותיו הוכיח כי 'טייאני טוב ליהודים'.

כזכור, בנאומו בפני חשובי רבני ודייני אירופה וראשי ארגונים יהודיים משלושים ושניים מדינות משתתפי 'ועידת רבני אירופה' בטולוז אמר טאיאני כי 'הילדים שנהרגו בטולוז, נרצחו מאותה סיבה שנרצחו היהודים לפני שבעים שנה כאן באירופה. הכפלת האירועים האנטישמיים ל 851 מקרים ב 2014, בהשוואה לשנה שקדמה לה, חייב להביא אותנו להילחם בנחישות נגדה ולגדוע באיבה כל תופעה שכזו. אנו בפרלמנט האירופי נילחם על הזכות לחיות כאן ביבשת כיהודי. אנו מכבדים את מצוות הדת ונילחם ללא פשרות על הזכות הזו'. עוד אמר טייאני כי 'היהודים היו והינם חלק חשוב ביותר מההיסטוריה, מההווה ומעתידה של אירופה וכי ימשך שיתוף הפעולה בין מוסדות האיחוד האירופי לרבני 'ועידת רבני אירופה' ונציגיה בבלימת כל יוזמת חקיקה נגד הזכויות הדתיות של היהודים ובמלחמה באנטישמיות'.

נציג הועידה במוסדות האיחוד האירופי ורבה של בלגיה הרב אברהם גיגי אמר כי טייאני גם יאזן את היחס של הפרלמנט האירופי כלפי ישראל ; 'הוא ידיד אמת של העם היהודי'. הרב גיגי אמר כי טאיאני היה מיוזמי הועידה המיוחדת שהתכנסה לפני כחודשיים בבית האיחוד האירופי לדיון מעמיק על 'עתיד הקהילות היהודיות באירופה' שבמסגרתו נשא דברים נוקבים נשיא 'ועידת רבני אירופה' הגר"פ גולדשמידט והשתתף בקביעות באירועים בביהכ"נ הגדול בבריסל.

כזכור בדיון אמר טייאני כי 'עפ"י נתוני הסוכנות היהודית בשנת 2015 עזבו את אירופה 10.000 יהודים. כ 8000 מהם מצרפת. פי שניים מב – 2014. זו לצערנו כתוצאה של אוירה של שנאה בלתי נסבלת ליהודים. ב- 1991 מנתה האוכלוסיה היהודית באירופה 2 מיליון יהודים וכעבור עשור; 1.4 מיליון. איבדנו 600 אלף יהודים באירופה. אירופה ללא יהודים לא תהי' אירופה – הצהיר טייאני.

במסיבת העיתונאים שקיים בתום הועידה אמר טאיאני כי פני האנטישמיות מרובים, אבל הוירוס הוא אחד. 'המשלים עצמם שאירופה מחוסנת טועים טעות קשה. אין ביטחון אם אנחנו מתקשים לראות שהאנטישמיות חיה ונושמת בתוכנו. דוקא כאן באירופה במקום שרדיפות ואפליות חיסלו כל זכר ליהדות, זו הסכנה הגדולה לאירופה, להתרושש מההיסטוריה והתרבות היהודית על ידי הגירה איטית של יהודי אירופה, ונגד הסיכון הזה אנחנו חייבים להיות מאוחדים וממוקדים'.

אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (1) אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (2) אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (3) אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (4) אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (5) אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (6) אנטוניו טייאני ועידת רבני אירופה (7)