היועה"מ: "אגן על מתווה עמונה בבג"צ – אך חוק ההסדרה אינו חוקתי"

לאחר התחייבות תושבי עמונה לפינוי שקט, הודיע מנדלבליט כי הוא חוזר בו ויגן על המתווה בבג"צ • במקביל, חוק ההסדרה צפוי לעבור היום במליאת כנסת בקריאה שניה ושלישית. בשל התנגדות 'כולנו', החוק לא יחול רטרואקטיבית על המבנים בעמונה ובעפרה

ועדת השרים לחקיקה מליאת הכנסת צפויה להצביע אחה"צ בקריאה שניה ושלישית על 'חוק ההסדרה' של 'הבית היהודי' ובכך להביא לקיצו את סאגת עתירות הבג"צים שמגישים ארגוני שמאל חדשות לבקרים, נגד מבנים ביישובים שונים ביו"ש בטענה כי מדובר על בתים שנבנו על קרקע פרטית.

במקביל ידונו הבוקר שופטי בג"צ בעתירות תושבים פלסטינים מהכפר סילוואד הסמוך לעמונה, הטוענים לבעלות על שני חלקות מתוך חמשה, שייעדה המדינה ליישובם מחדש של תושבי עמונה לאחר הפינוי מבתיהם.

עתירת התושבים הפלסטינים באמצעות ארגון השמאל 'יש דין' איימה לטרוף את הקלפים על ההסכם אליו הגיעו תושבי עמונה עם רה"מ והשר בנט לפינוי מוסכם ושקט, כאשר הרעיון היה, שהתושבים יפונו מביתם למרחק של כמה עשרות מטרים בלבד, לגבעה הסמוכה ליישוב שהמדינה הסדירה במסגרת 'חוק נכסי נפקדים'.

אמש, לאחר שהתושבים הודיעו כי הם חוזרים בהם מההבנות שהושגו עם הממשלה, הודיע מנדלבליט כי הוא אינו מתכוון בשל כך להגן על המתווה בבג"צ, אלא שמאוחר יותר, שלחו התושבים ליועה"מ מכתב בו הם מתחייבים לעמוד בהתחייבותם הקודמת לפינוי שקט, או אז הודיע היועה"מ כי הוא חוזר בו.

ובאשר ל'חוק ההסדרה' ששכה"נ צפוי לעבור היום את משוכת ועדת השרים לחקיקה ומיד לאחמ"כ לעבור להצבעה במליאה, אומרת חברת הכנסת מועלם מ'הבית היהודי' הנמנית על יוזמי החוק, "לצערי הרב, צריך לומר בכאב גדול שבחוק הזה שאנחנו מעבירים עכשיו אין את הסעיף הרטרואקטיבי שיכול למנוע את הרס עמונה ותשעת הבתים המיועדים לפינוי במסגרת פסיקת בג"צ".

לדבריה, "זו אמנם אמירה דרמטית ואסטרטגית אבל היא לא מונעת את התסכול הכאב הצער על הרס ישוב שקיים עשרים שנה ושל הרס תשעת הבתים".

באשר לסיכוי שבג"צ יפסול את החוק לאחר שיעבור, מזהירה ח"כ מועלם, "אנחנו הולכים ומתקרבים לנקודת הקצה של שלושת הרשויות בישראל".

"כולנו מכירים את פסקת ההתגברות שאנחנו חושבים שהיה צריך לחוקק על מעמד בג"ץ ביחס לחוקים שהכנסת, הריבון לחקיקת חוקים, היא זו שמחוקקת – אם בג"ץ יתערב אחרי שנחעביר את החוק, לא תהיה ברירה אלא להתקדם בעניין ולהביא את הנושא לפתחה של הכנסת והממשלה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן