לדברי יו"ר 'יש עתיד', "ישראל היא בירת העם היהודי כולו ועלינו לחזק ולהדק את הקשר עם יהדות העולם תוך הכרה בזרמי היהדות השונים" • לפיד מבין כי הנציגות החרדית אינה 'קונה' את נימת הפיוס אותה הוא משדר מאז הפסדו בבחירות ופועל בהתאם

בעוד מאז הבחירות נראה כי יו"ר 'יש עתיד' ח"כ לפיד שינה אסטרטגיה בכל הקשור ליחסו לחרדים, כאשר טרח והבהיר שוב ושוב כי טעה כאשר יצא בקמפיין נגטיבי נגד אוכלוסיה זו.

בשבועות האחרונים כך נראה, מבין לפיד כי הנציגות החרדית אינה 'קונה' את נימת הפיוס אותה הוא משדר מאז הפסדו בבחירות, לפיד שומע את הקולות המושמעים כל העת מסביבתם של יו"ר סיעת יהדות התורה השר ליצמן ויו"ר ש"ס דרעי ומבין כי גם אם יתקיימו בחירות בשנה הקרובה והסקרים לא יאכזבו, הרי שאל לו לבנות על אצבעותיהם של נציגי המפלגות החרדיות.

לפני מספר שבועות קיימה סיעת 'יש עתיד' באירוע רב רושם בראשל"צ, טקס להשקת "מסמך שבע הנקודות" של המפלגה, שם הוצגה תכנית העבודה הבסיסית של יש עתיד, במידה והיא תזכה להקים יום אחד את הממשלה.

העיתונאי זאב קם מדווח, כי במהלך הכינוס, הורמו הרבה גבות לאור העובדה שנושא מרכזי בסדר יומה של המפלגה פשוט הועלם מהמסמך ללא שום זכר.

היו אלו ימי ניסיונות ההתקרבות של לפיד לחרדים. אלו לא היו רק מסרי האחדות המפייסים כלפי החרדים, אלא גם מחוות דתיות חיצוניות מצדו של לפיד (וגם מצד אחרים במפלגה) שבלטו וסוקרו באופן מוגבר, כך שבאותו ערב לא הוזכרו במאום תוכניותיה של המפלגה בנושאי דת.

לפי הדיווח, "בימים האחרונים, נערך במסמך שינוי מהותי במסמך".

המדובר בסעיף 4, שעבר שינוי לא קטן והפך לסעיף שמציג את העקרונות המרכזיים בהם דוגלת המפלגה בנושאי דת ומדינה.

בסעיף זה מביעה המפלגה התחייבות לקדם את כל הסוגיות הנפיצות בנושאי הדת בישראל, ברית הזוגיות, גיור, כשרות, נישואין וגירושין, חוק השבת ועוד, אלא שהנושא הבולט מכולם, שצפוי לעורר באופן מיוחד את חמתם של החרדים, נוגע לגישה של מדינת ישראל כלפי הזרמים הרפורמים והקונסרבטיביים בארה"ב.

"ישראל היא בירת העם היהודי כולו ועלינו לחזק ולהדק את הקשר עם יהדות העולם תוך הכרה בזרמי היהדות השונים", קובע הסעיף. סולחה עם החרדים?

קם מציין, כי מי שדחף, יזם ועודד את לפיד ללכת על המהלך הוא חבר הכנסת אלעזר שטרן, המוכר ממאבקיו התכופים עם הנציגות החרדית בכנסת.

יצוין, כי בשיחה שקיים במהלך השבוע לפיד עם כתבי הכנסת, הודה לראשונה כי הסיכויים שליצמן ומפלגתו יצטרפו לממשלה בראשותו שואפים לאפס. את ש"ס ודרעי הוא כן לוקח בחשבון, אבל גם ביחס אליהם לפיד מבין שהם יגיעו (אם יגיעו) בסופו של תהליך, ולא בשלב שצריך לספור 61 תומכים.