"ישראל לא תספוג עוד גינויים במהלך כהונתי – הפלסטינים יאלצו לוותר"

מסתייג מהרחבת ההתנחלויות, מתחמק מהעברת השגרירות לירושלים, מבטיח ממשל אוהד לישראל ולא מתכוון לוותר לפלסטינאים: דונלד טראמפ בראיון ראשון לתקשורת הישראלית מאז שהושבע לתפקיד הנשיא

 • "בשעה שמתו מוטל לפניו" נותנים צדקה בעת ההלוויות

  תוכן מקודם

 • "אנשים ניסו להתפרץ למשאית הגופות" העדויות של זק"א

  תוכן מקודם

 • "ילד החלאקה שהיה על הכתפיים ניצל, האב נפטר"

  תוכן מקודם

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז ניצח בבחירות, מבהיר הנשיא טראמפ לראשונה את עמדתו כלפי ההתנחלויות.

גם אם הדברים אינם חדים וברורים וניכר מהם כי עדיין לא גיבש את עמדתו בנושא, מכל מקום מבחינת ישראל, יש במסר שהוא מעביר באמצעות שליח 'ישראל היום' לוושינגטון, כדי ללמד על כי הנשיא פחות נחרץ בענין מבעבר וכי סף הרגישות של נושא טעון זה מבחינת הפלסטינים, אכן עומד לנגד עיניו ומהווה משקל מבחינתו.

להלן תמליל הראיון כפי שמביא העיתונאי בועז ביסמוט – העיתונאי הישראלי הראשון שמראיין את נשיא ארה"ב מאז ניצח בבחירות.

ש. הבית הלבן אמר שההתנחלויות אינן מכשול בתהליך השלום. אתה צפוי לדבר על זה עם ראש הממשלה נתניהו, נכון?

ת. הן לא עוזרות לתהליך. יש כמות מוגבלת של שטח שנשאר, ובכל פעם שאתה לוקח קרקע בשביל התנחלויות, נותר פחות שטח. הן לא כוח חיובי במונחים של ההסדר, אני יכול לומר לך. אנחנו בוחנים את זה, אנחנו בוחנים אופציות אחרות. אני לא מישהו שמאמין שהתקדמות עם ההתנחלויות תעזור לשלום.

טראמפ מבהיר, "אני מכיר את ישראל טוב מאוד ומעריך אותה, אני רוצה להשיג שלום בין ישראל לפלשתינים ומעבר לכך".

ש. דיברנו על היחס שלך כלפי ישראל ועל כוונתך להיות ידיד של ישראל. מה התוכנית שלך לגבי היחסים בין המדינות אחרי שמונה השנים האחרונות?

ת. "יהיו לנו יחסים טובים יותר. ההסכם עם איראן היה אסון עבור ישראל, זה בלתי נתפס, גם ברמת המשא ומתן וגם ברמת הביצוע. הכל לגבי ההסכם הזה איום. כאיש עסקים אני יודע לזהות הסכם רע והסכם טוב. את ההסכם הזה אי אפשר להבין. הוא נשגב מבינתי. ואפשר לראות איך איראן מתנהגת, במקום להודות לאובאמה, שהיה כל כך מוטה לטובתם, הם התנהגו בחוצפה אפילו לפני שהוא עזב את הבית הלבן. חבל שהסכם כזה נעשה".

ש. כיצד התרשמת מנתניהו בפגישתכם בספטמבר? יש ביניכם כימיה טובה?

ת. "כן, תמיד היתה לנו. ראש הממשלה הוא אדם טוב, שרוצה לעשות את הדבר הנכון עבור ישראל ורוצה שלום. הוא רוצה את זה באופן מלא. תמיד חיבבתי אותו".

ש. מתי תחליט לגבי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים?

ת. "אני חושב על זה. אני לומד את העניין ונראה מה יקרה. זו לא החלטה קלה. היא כבר הרבה שנים נדונה. אף אחד לא רצה לבצע את ההחלטה הזאת, ואני חושב על זה באופן רציני ביותר".

ש. הבית הלבן הצהיר שההתנחלויות הן לא מכשול לתהליך השלום. אתה צפוי לדבר על זה עם רה"מ נתניהו, נכון?

ת. "יש שטח מוגבל שנשאר, וכל פעם שאתה לוקח אדמה עבור התנחלויות, נותר פחות שטח. אני לא מישהו שמאמין שלהתקדם עם התנחלויות זה טוב לשלום. אבל אנחנו בוחנים כל מיני אופציות".

ש. האם נראה את אמריקה מגנה את ישראל הרבה במהלך נשיאותך?

ב. "לא. אני לא רוצה לגנות את ישראל. לישראל הייתה היסטוריה ארוכה של גינויים וקשיים. אני לא רוצה לגנות את ישראל במהלך כהונתי. אני מבין את ישראל באופן טוב מאוד ומעריך אותה מאוד. הישראלים עברו תקופות קשות מאוד. אני רוצה שלום בין הישראלים לבין הפלשתינים ומעבר לכך. אני חושב ששלום עבור ישראל יהיה מצויין לישראל, לא רק טוב".

ש. תמיד אתה מדבר על דילים טובים. האם גם הפלשתינים צריכים לעשות ויתורים?

ת. "כן, ודאי. אף דיל אינו טוב אם הוא לא טוב לכל הצדדים. אנחנו כרגע בתהליך שנמשך הרבה זמן, עשורים. הרבה אנשים חושבים שאי אפשר לעשות את זה, ומסביבי הרבה אנשים חכמים טוענים שאי אפשר להגיע להסכם. אני לא מסכים איתם. אני חושב שאפשר להשיג הסכם, ושצריך להשיג הסכם".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן