יו"ר 'הבית היהודי' כתב אמש כי אם רה"מ יזכיר את המונח "שתי מדינות" בפגישתו עם טראמפ - האדמה תרעד • נתניהו טרם הגיב, אך דווקא יריבו, השר כץ, פתח במתקפה חסרת תקדים על בנט: "עומד בראש מפלגה קטנה ומוכן לחמם את כל הגזרה בגלל שיקולים פוליטיים"

מתיחות פנים קואליציונית: שר התחבורה, ישראל כץ, יוצא הבוקר במתקפה חסרת תקדים נגד שר החינוך ויו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט. הרקע לדברים: אמירותיו של בנט בענין צוק איתן ודו"ח המנהרות. "חברי קבינט לא צריכים להתלהם כדי להרוויח רווח פוליטי", אמר כץ והוסיף:. "התופעה של שר בקבינט שעומד בראש מפלגה קטנה מוכן לחמם את כל הגזרה בעזה בגלל שיקולים פוליטיים ולגרור את כל המערכת למלחמה היא חמורה ביותר".

לדבריו, "בנט מנסה להרחיב את קהל התומכים על חשבון אינטרסים לאומיים והדבר צריך להיקטע. אני מתכוון להלחם בנורמות של עבודת הקבינט במהלך צוק איתן"".

מהבית היהודי נמסר: "השר כץ מנהל קמפיין להחלפת נתניהו, הכולל הקמת מטה ותכנון מדוקדק להחלפתו, ומנסה להשיק את הקמפיין במתקפה אישית נגד שרים אחרים בממשלה. מוטב שיחזור לעסוק בפקקים בכביש 1 ובתאונות ולא יגרור את הבית היהודי לקרבות האישיים שלו נגד נתניהו"

למרות שכץ התייחס דווקא לאמירותיו של בנט בענין המלחמה בעזה, במערכת הפוליטית מעריכים כי הדבר קשור גם למסר החריף ששיגר אמש בנט לנתניהו בענין הפגישה עם טראמפ בהמשך השבוע.

"זהו מבחן חייו של בנימין נתניהו; אנחנו מאחוריך!. אם בהודעתם יזכירו טראמפ ונתניהו לראשונה בקדנציה את המחויבות להקמת פלסטין, או ״שתי מדינות״ בניסוח כזה או אחר, כולנו נרגיש זאת בשנים הקרובות על בשרנו. האדמה תרעד", כתב בנט.

בנט הוסיף: "לחץ בינלאומי, חרמות, דוחות נגד ישראל, טילים, הקפאות, כבילת ידי חיילינו במאבק בטרור – כל זה יימשך ויגבר. לאחר עשרות שנות אומללות, עכשיו ההזדמנות לבשורה, לדרך חדשה: לרדת מהקמת עוד מדינה פלסטינית, בנוסף לזו שבעזה וזו שבירדן (70% מהירדנים הם פלסטינים). עכשיו צריך לשדר עוצמה, מחויבות לשלום מתוך ביטחון, יוזמה, ריבונות. ערכי המחנה הלאומי. פשוט מאד".

בהמשך כתב בנט: "זהו כל ההבדל בין שמאל לימין. השמאל תומך בהקמת מדינה פלסטינית. הימין מתנגד להקמתה. כל מה שקרה לנו מאז אוסלו, ההתנתקות ונאום בר אילן יואץ וננוע במסלול הבלתי נמנע לעבר פלסטין על כביש שש. ישראל תמשיך להיות מותקפת 'מדוע אתם לא מקימים כבר את פלסטין כמו שהבטחתם' .נציגינו בעולם ימשיכו לגמגם מדיניות של 'נקים את פלסטין אבל כרגע עדיין לא'. ההזדמנות ההיסטורית בבחירתו של טראמפ תוחמץ: אם בעידן טראמפ -נתניהו ישראל בוחרת להקים את פלסטין, אין דרך חזרה.

שתי מילים ״מדינה פלסטינית״ הן אסון היסטורי. אסור שהן יאמרו. זהו המבחן שלנו. אני סומך על ראש הממשלה שיעמוד במשימה, ואנחנו נעמוד מאחוריו".