"טראמפ מגיע לפגישה כשהוא אינו מגובש ובעיקר כדי ללמוד", מבהירים גורמים בבית הלבן • יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל: "יכול להיות שטראמפ לא יסכים עם ההתיישבות - אך הוא יכבד את החלטת ישראל להגדיר לעצמה את האינטרסים שלה באזור"

לקראת פגישתו של ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב טראמפ בעוד יומיים בוושינגטון, אומרים הערב גומרים בבית הלבן, כי הנשיא לא ינקוט בביטוי 'שתי מדינות לשני עמים'.

לדבריהם, הנשיא ער לרגישות הנושא בישראל ומשכך אין הוא צפוי להתעמת עם נתניהו בנוגע לבנייה בהתנחלויות.

יחד עם זאת, כפי שכבר הבהיר ערב כניסתו לתפקיד, כי בכוונתו לשים קץ לסכסוך במזרח התיכון וכי בכוונתו להיות הנשיא שיביא את השלום בין ישראל לפלסטינים.

בסביבתו של טראמפ אומרים, כי הוא מגיע לפגישתו עם נתניהו כשהוא אינו מגובש ובעיקר כדי לשמוע וללמוד את הנושא.

מוקדם יותר התייחס יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל מארק צל, לביקורו הצפוי של נתניהו בוושינגטון ובראיון ל'ערוץ 7' הבהיר, כי להתבטאויות הנשיא עד כה בענין ההתנחלויות אין משמעות מעשית.

לדבריו, "אין זה משנה אם הנשיא בעד או נגד – עיקר המדיניות החדשה של ממשל טראמפ כלפי ישראל היא, שהוא מכבד את מדינת ישראל ויכבד את החלטת והכרעת ממשלת ישראל לגבי גורלה של ארץ ישראל".

"יכול להיות שטראמפ לא יסכים עם ההתיישבות, אין לי מושג. אבל מה שהוא לא יעשה, לדעתי, זה להכתיב לישראל מה לעשות ביהודה ושומרון ובירושלים. על ישראל להגדיר לעצמה את האינטרסים האסטרטגיים שלה בארץ ישראל. רק היא יכולה לעשות את זה, והנשיא טראמפ יכבד את זה", טוען צל.

לדבריו, "מדובר בשינוי מהפכני. אחרי שמונה שנים של השפלה והרחקה של הנשיא כלפי מדינת ישראל, סוף סוף ראש הממשלה שלנו בנימין נתניהו יגיע לבית הלבן לביקור רשמי עם הכבוד שמגיע לו ומגיע לנו".

יו"ר המפלגה בישראל התייחס בראיון גם לדברי טראמפ בראיון ל'ישראל היום' על כי ההתנחלויות 'אינן תורמות לשלום' והבהיר, "לגבי ההצהרה הרי שמדובר בלא פחות ממהפך".

טראמפ לא ישתמש במונח "שתי מדינות" באשר להסדר עתידי עם הפלסטינים

"50 שנה לא ראינו כזה שינוי לטובתנו מצד הממשל בוושינגטון. משמעות הדברים שנאמרו, זה שחמישים שנות התיישבות ברחבי יהודה ושומרון אינן מהוות מכשול לשלום".

"הרי כל ממשל אמריקני מאז ששת הימים, לא משנה דמוקרטי או רפובליקני, אמר שההתיישבות ביו"ש היא מכשול לשלום. ואילו כעת מגיע דובר הבית הלבן, ואינו מבחין בין יישובים בגושים או מחוץ להם".

כאשר צל נשאל האם שגרירות ארה"ב תעבור לירושלים, הוא חוזר על טענתו שהכדור נמצא בידיים של ישראל. "ברגע שיהיה אור ירוק מירושלים זה יקרה. ואני מקווה שראש ממשלת ישראל ידבר על זה כשיגיע לוושינגטון ויגיד סוף סוף לנשיא טראמפ, 'אנחנו מוכנים תכריז על זה'".