עידן חדש בבית הלבן: במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו הערב נשיא ארה"ב ורה"מ השמיע טראמפ הצהרות כמותן לא נשמעו בבית הלבן ב-8 השנים האחרונות • נתניהו: "נחפש נתיבים חדשים לשלום" • התמלול המלא - בפנים

פגישת המנהיגים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נועדים בשעה זו בבית הלבן לפגישה שצפויה להמשך שעות ארוכות. קודם לכן, בטרם כניסתם לפגישה (19:30 שעון ישראל) קיימו השנים מסיבת עיתונאים משותפת במהלכה היה קשה שלא להבחין ברוח החדשה והחיובית כלפי ישראל מצד הממשל החדש.

במסיבת העיתונאים עסקו השנים, כצפוי, בסכסוך במזרח התיכון. טראמפ: "אני אסכים לשתי מדינות או מדינה אחת, מה שהצדדים ירצו. בשלב מסוים הייתי מאושר עם פתרון שתי מדינות. אבל יקרה מה שהצדדים ירצו ורק לעשות הסכם. בעניין העברת השגרירות – אני בוחן זאת ברצינות נחכה ונראה מה יהיה". בהערת אגב אמר טראמפ לנתניהו כי הוא היה שמח לו ישראל היתה מאטה באופן זמני את קצב הבניה בהתנחלויות.

עוד אמר טראמפ בענין הסכסוך ופתרונו: "אני חושב שהישראלים יצטרכו להראות קצת גמישות. זה קשה לעשות את זה. הם יצטרכו להראות את העובדה שהם באמת רוצים לעשות הסכם. אני חושב שהקונספט החדש שלנו שדנו בו זמן מה זה משהו שמאפשר להם להראות גמישות יותר רבה מבעבר. מנקודת המבט של נתניהו ושל ישראל אני חושב שהם רוצים לעשות הסכם והם רוצים לראות את ההסכם הגדול יותר. אני חושב שהפלסטינים צריכים לוותר על חלק מהשנאה שמלמדים אותם מגיל צעיר. מלמדים אותם הרבה שנאה, ראיתי זאת במו עני…הם חייבים להכיר בישראל".

על איראן אמר טראמפ: "האתגרים הביטחוניים שישראל חווה הם עצומים, כולל השאיפות הגרעיניות של אירן…הממשל שלי כבר הטיל סנקציות חדשות על אירן, ואמשיך לפעול כדי שאירן לא תוכל לעולם לפתח נשק גרעיני. הסיוע לישראל כיום נמצא בשיא, כדי לוודא שהיא תוכל להגן על עצמה מפני איומים, שלמרבה הצער הם רבים".

לאחר שטראמפ סיים את דבריו החל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנאום ואמר: "לישראל אין בת ברית טובה יותר מארה"ב, ואני רוצה להבטיח לך שלארה"ב אין בת ברית טובה יותר מישראל. הברית בינינו חזקה להפליא, אבל תחת הנהגתך אני בטוח שהיא תתחזק אף יותר. אני בהחלט מברך את קריאתך להבטיח שישראל תזכה ליחס הוגן בפורומים בינלאומיים, והחרמות צריכות לזכות לגינוי והתנגדות על ידי הערכים האמריקניים.

במלחמה באסלם הקיצוני, אנחנו יכולים לנצל הזדמנות היסטורית. לראשונה בחיי ובחיי מדינתי, מדינות ערב באזור לא רואות ישראל אויב, אלא כבת ברית. אני מאמין שתחת הנהגתך, השינוי הזה באזור יוצר הזדמנות חסרת תקדים לחזק ביטחון ולקדם שלום. בוא ננצל את הרגע יחד, בוא נבנה את הביטחון, בוא נמצא אפיקים חדשים לשלום".

על פתרון שתי המדינות אמר נתניהו שהוא אפשרי רק בתנאים הבאים: "תנאי ראשון הוא הכרה פלסטינית במדינה היהודית והפסקת הקריאה להשמדת ישראל. שנית, ישראל צריכה לשמור על שליטה ביטחונית בגדה. למרבה הצער, הפלסטינים דוחים את שני התנאים הללו. הם ממשיכים לקרוא להשמדת ישראל בבתיה"ס, במסגדים, בספרי הלימוד. הם אפילו מכחישים את הקשר ההיסטורי שלנו למולדת שלנו. הם לא מכחישים רק את העבר, הם מרעילים את ההווה".