ההיערכות לפרסום דו"ח 'צוק איתן': יעלון וגנץ נגד המבקר

במערכת הפוליטית נערכים ליום שלישי, מועד פרסומו המלא של "דו"ח המבקר" על 'צוק איתן' • יעלון וגנץ כבר הבהירו כי הם "אינם מקבלים את מסקנות הדו"ח" - "אפשר היה לכבוש את עזה אך בשום נקודת זמן לאורך המערכה לא ביקשו זאת מאיתנו"

בעוד במערכת הפוליטית ממתינים בדריכות לקראת יום שלישי הקרוב, המועד בו צפוי להתפרסם באופן רשמי "דו"ח המבקר המלא", על אופן קבלת החלטות הקבינט במהלך מבצע 'צוק איתן' והשלכותיו, מסיימים בימים אלו הגורמים המוזכרים בדו"ח, את שלבי ההתארגנות וההתגוננות האחרונים מפני גלי הביקורת שיוטחו לעברם, עם פרסום הדו"ח לעיון ציבור.

לפי ההדלפות שפורסמו עד כה, צפוי המבקר להטיל ביקורת קשה במיוחד לפתחם של רה"מ נתניהו ושר הביטחון לשעבר יעלון, וכך גם נגד הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. יחד עם זאת הדו"ח אינו כולל המלצות אישיות ומסקנות נגד אף אחד מהמוזכרים בו.

מהמתפרסם עד כה עולה, כי המבקר צפוי להאשים את רה"מ נתניהו בין השאר, כי נהג להסתיר באופן שיטתי מידע קריטי מהקבינט אודות בנושא המנהרות.

עוד עולה מהדו"ח, כי צה"ל נשלח לטפל באיום המנהרות ללא כל תוכנית עבודה מוגדרת וכן מבלי שהקברניטים החליטו מהם היעדים ומה ברצונם להשיג.

בהודעה שפרסם שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון שלפי הדיווחים, צפוי המבקר להטיל לפתחו מידה רבה של אחריות לתוצאה הקשה, הוא מאשים, "בשבוע הקרוב תשמעו הרבה מאוד על ״צוק איתן״. מי שעשו אז פוליטיקה בקבינט, בזמן המלחמה, באופן חסר תקדים, ימשיכו לעשות זאת גם השבוע. הם יגידו לכם שהם לא ידעו, שלא אמרו להם, שלא דיווחו להם. והשקר הגדול מכולם? שלא היינו ערוכים ושהפסדנו. זה קשקוש. יש מי שמדליף ויש מי שנלחם.

חשוב לי שתצפו בסרטון שפרסמתי – הוא מסביר בדיוק מי ניצח ומי הפסיד ולמה יש לנו שנתיים וחצי של שקט בדרום. כל השאר זה עוד דיבורים, ממי שזו מומחיותו.

גם "רמטכ"ל צוק איתן" – בני גנץ הגיב לדו"ח שאמור להציג את התנהלותו במערכה באור שלילי והבהיר, "אני לא מקבל את מה שנאמר בדו"ח, אי אפשר להפעיל מערכות ולנצח מלחמות בלי מודיעין".

לדבריו, "המודיעין בצוק איתן היה מודיעין משובח, מעולה ומונגש, אם כי לא תמיד מושלם. אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם המודיעין שהיה לנו במערכה הזו – אני לא מקבל את הביקורת על המודיעין בדו"ח. אפשר היה לכבוש את עזה. אך בשום נקודת זמן לאורך המערכה לא ביקשו זאת מאיתנו, ולא המלצנו. התוצאה של המבצע הזה היא פגיעה קשה בחמאס, שיבוש המנהרות, ייצור הרתעה והשארת חמאס בשטח כריבון. תעזבו את מה שאומרים. זה מה שאמרו המדינאים, זה מה שהמלצנו וזה מה שהושג. האם למישהו יש אינטרס לחזור למה שהיה פעם בעזה? לחזור אחורנית ברצועה?" אמר.

השר יואב גלנט יצא הבוקר נגד יעלון וגנץ ואמר, "הלוחמים בצוק איתן פעלו בגבורה, אך גנץ ויעלון נכשלו. רשלנות וזלזול בהתכוננות. הססנות בהפעלת הכח. כעת הם מסתתרים מתחת לסינר של הקבינט". ציין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *