דריכות במערכת הפוליטית לקראת פרסום דו"ח המבקר על מחדלי 'צוק איתן' • השר יואב גלנט תוקף הבוקר בחריפות את הרמטכ"ל ושר הביטחון בזמן המבצע • יעלון מצידו מפרסם סרטון המשבח את הישגי המבצע • צפו

הדריכות במערכת הפוליטית לקראת פרסום דו"ח המבקר בענין 'צוק איתן': השר יואב גלנט, תוקף הבוקר בחריפות את שר הביטחון והרמטכ"ל בתקופת המבצע. "בני גנץ ומשה יעלון נכשלו בהכנת צה"ל ובניהול המבצע", הוא קובע.

גלנט, שכיהן בעבר כאלוף פיקוד הדרום וכעת משמש כחבר בקבינט, הוסיף: "הרמטכ"ל לשעבר זלזל בהכנת הצבא ויעלון התרשל בפיקוח על הרמטכ"ל. שניהם פעלו במערכה עצמה מתוך חוסר נחישות והססנות. כעת הם מסתתרים מתחת לסינר של הקבינט. מצער ומביך לראות את מי שאמור לייצג אומץ לב בורח מאחריות ומחפש אשמים במחדל שלו הוא אחראי ישירות".

בינתיים העלה יעלון סרטון לרשתות החברתיות, בו הוא מסכם בקצרה את הישגי המבצע מראות עיניו. צפו

בדברי ההסבר לסרטון כותב יעלון: "בשבוע הקרוב תשמעו הרבה מאוד על ״צוק איתן״. מי שעשו אז פוליטיקה בקבינט, בזמן המלחמה, באופן חסר תקדים, ימשיכו לעשות זאת גם השבוע. הם יגידו לכם שהם לא ידעו, שלא אמרו להם, שלא דיווחו להם. והשקר הגדול מכולם? שלא היינו ערוכים ושהפסדנו. זה קשקוש. יש מי שמדליף ויש מי שנלחם.

חשוב לי שתצפו בסרטון שפרסמתי – הוא מסביר בדיוק מי ניצח ומי הפסיד ולמה יש לנו שנתיים וחצי של שקט בדרום. כל השאר זה עוד דיבורים, ממי שזו מומחיותו".

גם רמטכ"ל צוק איתן, בני גנץ, הגיב לדו"ח שאמור להציג את התנהלותו במערכה באור שלילי והבהיר, "אני לא מקבל את מה שנאמר בדו"ח, אי אפשר להפעיל מערכות ולנצח מלחמות בלי מודיעין".

לדבריו, "המודיעין בצוק איתן היה מודיעין משובח, מעולה ומונגש, אם כי לא תמיד מושלם. אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם המודיעין שהיה לנו במערכה הזו – אני לא מקבל את הביקורת על המודיעין בדו"ח. אפשר היה לכבוש את עזה. אך בשום נקודת זמן לאורך המערכה לא ביקשו זאת מאיתנו, ולא המלצנו. התוצאה של המבצע הזה היא פגיעה קשה בחמאס, שיבוש המנהרות, ייצור הרתעה והשארת חמאס בשטח כריבון. תעזבו את מה שאומרים. זה מה שאמרו המדינאים, זה מה שהמלצנו וזה מה שהושג. האם למישהו יש אינטרס לחזור למה שהיה פעם בעזה? לחזור אחורנית ברצועה?" אמר.