אם תערכו חיפוש גוגל תמים על המילה "המן האגגי", יציגו לפניכם בתוצאות התמונות האוטומטיות של גוגל את תמונתו של אחמדינג'אד • שתיהם אומנם מפרס-איראן והיו צוררי יהודים, אך בכל זאת, אין צורך להשוות ביניהם

בחיפוש אחרי שמות של אנשים במנוע החיפוש של חברת "גוגל", מופיעה מצד ימין של המסך תוצאות שמו באתר ויקיפדיה, (אם יש עליו ערך), כאשר מעליו מופיעות תמונותיו של האדם המבוקש.

לקראת פורים, ניתן לשער כי נרשמה עלייה בחיפוש אחרי דמויות מהמגילה, כמו מרדכי הצדיק, אסתר המלכה, המלך אחשורוש, וכמובן, המן בן המדתא האגגי צורר היהודים.

אבל, אם תחפשו את צמד המילים "המן האגגי", תופתעו לגלות בכרטיס המידע האוטומטי שמוצג לצד תוצאות החיפוש מוצגת, מעל קטע מתוך ערך הוויקיפדיה על הדמות עם האוזניים הכי מלוכלכות אי פעם, תמונה של מחמוד אחמדינג'אד.

יש אומנם הרבה מן המשותף ביניהם, לדוגמה בעובדה שהם מגיעים מפרס העתיקה הקרויה היום איראן, כמו גם שהם צוררי יהודים לא קטנים, כל אחד לפי דרגתו, ושתיהם ביקשו להשמיד, להרוג ולאבד. אחד את כל היהודים, והשני את מדינת היהודים.

photo_2017-03-01_15-56-41

בכל זאת, שמו של אחמדינג'אד, עד כמה שזכור לנו, אינו מוזכר במגילה, וככל הידוע, הוא לא היה בדמותו ובצלמו של המן האגגי. NEXTER פנו לחברת גוגל ישראל כדי לשאול איך טעות כזו קורית ואיך מתקנים אותה.

החברה לא העבירה להם תגובה רשמית. היא רק רמזה כי יכול להיות שיש קשר בין העובדה שישראלים רבים נוטים להשוות בין שני הצוררים מפרס לכך שהאינטליגנציה המלאכותית האחראית על הצגת מידע בתוך מנוע החיפוש חשבה שמדובר באותו אדם.

בשנתיים האחרונות מתאמצת גוגל להוכיח כי היא מתפתחת בקצב מדעי גבוה, בזכות הטמעת מערכות בינה מלאכותית שיאפשרו למחשבים שלה לפתח אינטליגנציה המשתפרת בטור הנדסי מהיר. עם זאת, מסתבר שבחיפושים מסוימים המדגם של גוגל הוא עדיין קטן מדי, מוטה מדי – ולמעשה שגוי לחלוטין.