מדובר על תוספת של 52.5 מיליון ש"ח בכל אחת מהשנתיים הקרובות • למרות שמדובר בתוספת תקציב שמשקפת את העליה במספר הבחורים והאברכים, קמפיין ההסתה יוצא לדרך: "כסף לאברכים במקום לחדרי מיון"

כחלק מיישום ההסכמים הקואליציונים, ממשלה צפויה לאשר מחר הגדלה של כמאה מיליון שקלים בתקציב הישיבות לשנים 2018-2017, שהם תוספת תקציבית של 52.5 מיליון שקל לשנה, בכל אחת מהשנים 2017 ו-2018.

גורמים במפלגות החרדיות צוטטו ב'וואלה' כאומרים: "לא מדובר בתוספת אלא בתיקון תקציבי. מספר בחורי הישיבה והאברכים עלה בסוף השנה הלועזית האחרונה, ולכן היה צורך לאשר תקציבים נוספים כדי שיהיה ניתן לממן כנדרש את אותם הלומדים. כל בחור ישיבה ואברך ימשיך לקבל את אותו סכום כפי שקיבל עד כה מהמדינה".

למרות זאת, שונאי החרדים בתקשורת ובפוליטיקה לא פספסו את ההזדמנות כדי להסית נגד הציבור החרדי ולומדי התורה. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כתבה: "מחר הממשלה הולכת לשרוף עוד 52.5 מיליון שקלים מהכסף שלכם על תקציב הישיבות כדי ״להתאים את סכום התמיכה למספר התלמידים בישיבות״. בכך, יגיע תקציב הישיבות לשיא של כל הזמנים – 1.22 מיליארד שקל.

התירוצים המשתנים לניפוח של תקציב הישיבות כבר הפכו למגוחכים, ונראה שמישהו שם בממשלה לא ממש מתאמץ כדי להצדיק את תוספות הכספים השערוריירתיות האלה. כך למשל רק לפני חודשיים הממשלה שרפה 50 מיליון שקל כדי לממן חרדים מחו״ל שרוצים ללמוד בישיבות בישראל. סבסוד חרדים מחו״ל כדי שילמדו בישיבות בישראל – IN, הקמת חדר מיון בקרית שמונה – OUT.

אני אפילו לא מצפה ממישהו בממשלה להתנגד. הם כבר התרגלו לסחור במיליארדים כדי לשמור על כסאות עור הצבי שלהם סביב שולחן הממשלה. אבל מפחיד לראות גם את האופוזיציה עסוקים בחישובים קואליציוניים עתידיים מכדי להילחם עבור הכסף הזה". עפ"ל.

החרו החזיקו אחריה אנשי ארגון חדו"ש הרפורמי-קונסרבטיבי. "בתמורה לקניית קולות המפלגות החרדיות מוכנים שותפיהם לפגוע קשות בכלכלת המדינה ובעתידה, כמו גם בעקרון השוויון והסולידריות החברתית. מנהיגי המדינה מצהירים מעל כל במה על נאמנותם לצרכי המדינה והחברה ועל כך שהם המייצגים של רצון העם, אך מרימים ידיהם לגידול דרמטי של תקציבי הישיבות שמשמעותו מכה אנושה לאינטרס הלאומי לשלב את המגזר החרדי בשוק העבודה, וסטירת לחי למצביעיהם ולרוב הגדול בציבור הרוצה בצמצום תקציב הישיבות הבא מכספי משלמי המסים, נמסר בהודעת העמותה.