יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, פתח הבוקר את ישיבת הועדה בהתייחסות אמונית לעסקת הענק בהייטק • "בשעה שמאות בנקים בעולם קרסו אנחנו נשארנו עם משק ישראלי חזק. בגלל שלומדים תורה הקדוש ברוך הוא עוזר לנו"

"היו אצלי ראשי החברה בימים האחרונים, אני כמובן מברך על העובדה שהממשק הישראלי הוא משק מאוד חזק": כך פתח יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, את ישיבת ועדת הכספים הבוקר.

דבריו של גפני נסובו, כמובן, על עסקת הענק בין אינטל למובילאיי.

גפני בחר להאיר דווקא את הזווית האמונית בענין: "אני נמצא הרבה שנים בכנסת ואמרו לי שאם יהיו פה תלמידי ישיבות המשק הישראלי יקרוס….ככה אמרו לי לפני 20 שנה ואני התווכחתי. אנחנו תלויים בניסים גדולים, חלק גדול מהתקציב הולך לביטחון, אנחנו מדינה מוקפת אויבים, אנחנו מדינה שלא כל כך מסמפטים אותה בעולם.

בשעה שהכלכלות בעולם הידרדרו, שמאות בנקים קרסו, אנחנו נשארנו יציבים עם משק ישראלי חזק…לפי אמונתי ולפי טעמי – וקשה מאוד להתווכח על זה – הסיבה היא בגלל שלומדים תורה הקדוש ברוך הוא עוזר לנו, אחרת אין לזה הסבר עניני איך באמת המשק הוא כל כך חזק".

לנוכח מספר טענות של חברי כנסת שהתמרמרו על "הקרדיט הלא מוצדק" שגפני מחלק, חזר היו"ר על דבריו וחידד אותם: "אין סיבה שהמשק הישראלי חזק אם לא שהקב"ה עוזר בגלל שלומדים תורה…לא חילקתי קרדיטים. אם הייתי מדבר על קרדיטים אז היה דיון מאוד מעניין, אבל זה לא קשור למה שאמרתי.

אני אומר את זה בכל במה שאני מופיע, גם בגלובס וגם בכלכליסט, אני אומר את האמונה הזאת, זאת אמונה שאני מאמין בה, מדינת ישראל היא מדינה חלשה והיא הופכת להיות מדינה מאוד מאוד חזקה מבחינה כלכלית ולי יש עמדה בעניין הזה".

אפקט מובילאיי? בקרוב: הורדת מיסים והעלאת קצבאות