יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן החליט להעניש מספר חברי כנסת, בהם את יואב קיש. הבעיה: הוא אמור להודיע על ביצוע העונשים, מתוקף תפקידו כיו"ר וועדת הכנסת. בינתיים מערבים בליכוד את יו"ר מפלגתם, ראש הממשלה בנימין נתניהו

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הודיע היום לחברי הכנסת יואב קיש, שרן השכל ויהודה גליק מהליכוד כי הוא מטיל עליהם עונשים בשל "הפרות משמעת קואליציונית במספר הזדמנויות שונות". במכתב שכתב לח"כים נמסר: "בעקבות עמדותיכם כנגד החלטות הקואליציה וסיעת הליכוד, הוריתי על החלפתכם בוועדות הכנסת השונות".

על פי תוכניתו של ביטן, השלושה יודחו מחברותם בוועדות הכנסת השונות והצעות חוק פרטיות שיזמו לא יועלו לדיון החל מראשית מושב הקיץ הקרוב של הכנסת. אלא שכאן התעוררה בעיה. מי שאמור להיות המדיח בפועל של אותם חברי כנסת, הוא יו"ר וועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, שנמצא בעצמו ברשימת המודחים של ביטן.

קיש, המכהן גם כיו"ר ועדת הכנסת, צפוי להיות מוחלף כחבר בוועדת החוץ והביטחון על ידי ביטן עצמו. כמו כן, יודח ח"כ קיש מוועדת הרפורמות ובמקומו ימונה ח"כ דוד אמסלם. בתגובה, הודיע קיש כי ללא הנחיה מפורשת מנתניהו לא יסכים לקדם את ההדחות עליהן החליט ח"כ ביטן כלפיו וכלפי הח"כים גליק והשכל.

ביטן שיגר מכתב לח"כ קיש בו כתב לו: "לפני ימים מספר הודעת לי שאין בכוונתך לכנס את ועדת הכנסת וכי אין בכוונתך להגיע להצבעות במליאה, וזאת עד אשר הצעת החוק בנושא חזקת הגיל הרך תעלה להצבעה במליאת הכנסת. אכן בחרת לממש את האיום שלך". "אין זה ראוי כי יו"ר ועדת הכנסת יאיים על הקואליציה ויפגע בתפקודה. להזכירך, הקואליציה סייעה לך רבות הן בוועדת השרים לחקיקה והן בוועדת הכנסת לקדם מספר רב של הצעות חוק שהגשת", הוסיף. ח"כ ביטן סיים את מכתבו לקיש בדרישה לטפל בחילופי הנציגים של הליכוד בוועדות בהתאם לתקנון.

אלא שח"כ קיש, שכאמור הודיע כי לא יקדם את ההדחות ללא הוראה מפורשת של נתניהו, שיגר במקביל מכתב נזעם לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הוא מתלונן על "חוסר אחריות בהתנהלות יו"ר הקואליציה כלפי חברי הליכוד והקואליציה". קיש ציין כי על שולחן ועדת הכנסת מונחות שש בקשות הדחה, של שלושת חברי הכנסת שהוזכרו וכן של ח"כ מיקי זוהר מועדת הכספים, של ח"כ נאוה בוקר גם כן מועדת הכספים וכן של ח"כ ישראל אייכלר מתפקידו כיו"ר הועדה לפניות הציבור.

"קואליציה וסיעה חזקה לא יכולות להתבסס על איומים והדחות ללא הפסקה", כתב קיש לנתניהו והוסיף, "האם כך ניתן לשמור על סיעת ליכוד חזקה ומובילה ועל שלמות הקואליציה". ח"כ קיש הוסיף כי מאחר שראשות הועדה הופקדה בידיו על ידי ראש הממשלה הוא פונה אליו בנושא, וכי "ללא הנחייה מפורשת ממך אין בכוונתי לקדם את גל ההדחות של יו"ר הקואליציה".

C64y8hTWgAA4QXe

C64hXhdWkAE0zg4

C64qW3NWkAAGALL