ההתחממות בצפון • חיזבאללה: "סוריה ירטה מל"ט ישראלי"

כלי תקשורת המזוהה עם חיזבאללה הציג תמונות של חלקי מל"ט מסוג 'רוכב שמים' שנפל סמוך לקוניטרה. בארגון טוענים: "מערך הנ"מ של סוריה יירט אותו". בצה"ל מכחישים שמדובר ביירוט ומדגישים: "לא נגרם נזק ביטחוני"

יירוט או תאונה? כלי תקשורת המזוהה עם ארגון חיזבאללה הציג הלילה (שני) תמונות של חלקי כלי טיס ישראלי זעיר שהתרסק באזור קוניטרה. לטענת חיזבאללה, מערך הנ"מ של צבא סוריה זיהה את כלי הטיס ויירט אותו.

בצה"ל אישרו את עצם נפילת כלי הטיס, אך מכחישים שמדובר ביירוט. לטענת דו"צ מדובר בתאונה שנסיבותיה נבדקות כעת. בצה"ל הדגישו שלא נגרם כל נזק ביטחוני בעקבות הנפילה ואף מידע מסווג לא יתגלגל לידי האויב.

יצוין כי בחודשיים האחרונים התרחשו שתי התרסקויות של מל"ט מסוג 'רוכב שמים' מעל עזה. המקרה האחרון היה בשבוע שעבר.

המל"ט עסק בפעילות מבצעית שגרתית בצפון רצועת עזה, באזור שכונת סג'עיה – כך דיווחו בתקשורת הפלסטינית. נבדק אם הכלי התרסק כתוצאה מתקלה טכנית.

כאמור, לא מדובר בפעם הראשונה שמל"ט ישראלי מתרסק. רק לפני חודשיים אירע מקרה דומה בדרום לבנון, ואנשי ארגון הטרור חיזבאללה מצאו אותו. לפני כשנתיים מצאו אנשי ארגון הטרור העזתי חמאס, מזל"ט דומה שהתרסק ברצועה.

בחמאס טענו אז שיש להם יכולת "להשתלט ולהפיל מל"טים ישראלים". הנזק היחיד יכול להיגרם רק אם הם יצליחו להשתלט על מערכת ההפעלה ולהטיס את המזל"ט נגד יעדים ישראלים. יצוין כי החמאס כבר עושה שימוש עם מזל"טים מייצור עצמי ומייצור איראני.

כבר נפלו בעבר מזל"טים מסוג רוכ"ש ולאחר אחת מאותן הפלות, ציין שי רוד, חבר בצוות מחלקת הסייבר והתקיפה בחברת אבנת אבטחת מידע לאתר PC, כי "את כולנו מנחה הנחת יסוד אחת, אם יש בזה מחשב, אפשר לפרוץ לזה". הוא גם ציין בנוסף כי "בסופו של דבר, האיום הקיברנטי על כלי צבאי שאינו מאויש, לרבות מזל"ט, אינו שונה מאיום קיברנטי על מערכת פיננסית או ארגונית. ההבדל הוא בפוטנציאל הנזק שאיום או תקיפה ממשית מסוגלים לגרום".

גורם בטחוני אמר בנוסף כי, "לאדם ממוצע שיאחז במל"ט אין יותר מדי מה לעשות אתו, אבל לטכנולוגים הוא נופל כפרי בשל. הם יכולים ללמוד על האמצעי האופטי, על התקשורת, על התצורה האווירודינאמית ועל פרטים נוספים. ניתן להניח שהוא יגיע לידיים עוינות, ומדובר בנזק מודיעיני ומבצעי".

76636390100097640360no

7663591295797640360no

7663588396897640360no

76636380100098640360no

הותר לפרסום: בג'יהאד האיסלאמי פרצו למערכת המל"טים של צה"ל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *