יו"ש או ירושלים? במהלך ביקור בסין גילה רה"מ, כי קיימים חילוקי דעות מהותיים בינו לבין ממשל טראמפ באשר להמשך מדיניות הבנייה בהתנחלויות אך הוסיף וציין, כי לגבי הבניה במזרח ירושלים, אין כל התנגדות אמריקנית

על רקע ביקורו בישראל של השליח האמריקני המיוחד לענייני המזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט בשבוע שעבר, במהלכו נפגש עם רה"מ בירושלים ועם יו"ר הרש"פ אבו מאזן ברמאללה ודן עמם בדרכים ליישום צעדים בוני אמון בתקווה להנעת גלגלי המו"מ המדיני, מחלחלת בישראל יותר ויותר ההבנה, כי בכוונת טראמפ לפחות לעת עתה, להמשיך בקו אותו נקט קודמו ולהורות על הקפאה מוחלטת של הבניה בהתנחלויות. "טראמפ מבין, כי סוגיית הבניה בהתנחלויות, היא העומדת בבסיס המכשול להשגת שלום אזורי".

לפי דיווחים שונים שפורסמו, הרי שבין רה"מ לממשל בארה"ב התגלעו פערים מהותיים שבאו לידי ביטוי במהלך פגישתו של גרינבלט עם רה"מ ובמסרים שהעביר מהנשיא טראמפ.

אתמול אישר את הפרטים לראשונה רה"מ, כאשר בתדרוך שהעניק לכתבים במהלך ביקורו המדיני בסין, נשאל לגבי המשך הבניה בהתנחלויות ועל עמדת ארה"ב ביחס לישראל בנושא. רה"ה השיב, כי המחלוקת עם הממשל באשר להמשך הבניה אינו נוגע כלל לירושלים, "במזרח ירושלים אין שאלה שאפשר לבנות בכלל", אמר רה"מ והוסיף, כי הוויכוח נסוב רק סביב המשך הבניה מעבר לקו הירוק.

רק בתחילת השבוע, ימים אחדים לאחר שסיים את ביקורו באזור, שגיר רה"מ לוושינגטון את ראש לשכתו יואב הורוויץ כדי שזה יפגש עם גרינבלט יחד עם השגריר הישראלי רון דרמר וינסו לגבש הבנות עם הממשל סביב סוגיית הבניה.

אינדיקציה נוספת למתיחות השוררת בין רה"מ לטראמפ תעיד העובדה כי באופן לא מתוכנן ביטל רה"מ את נסיעתו הצפויה לארה"ב, על מנת לשאת דברים ולנאום בוועידה השנתית של איפא"ק.

הביקור עליו עמלו אנשי לשכת רה"מ יחד עם גורמים בארה"ב, בשבועות האחרונים, בוטל במפתיע.