הסכסוך בסודה סטרים מחריף: חלק מהעובדים טוענים כי ההנהלה מונעת מהם להתאגד ונוקט עיצומים, בעוד שאחרים מצדדים במנכ"ל. שערי המפעל נחסמו על ידי העובדים וההסתדרות, ובתגובה החליט המנכ"ל להעביר מזון למקום דרך האוויר

מנכ"ל "סודה סטרים" הורה היום (רביעי) להעביר באמצעות מסוק אוכל למפעל החברה, בתגובה לחסימת שערי המפעל על ידי העובדים וההסתדרות. הנהלת החברה והעובדים מצויים בסכסוך מתמשך, והעובדים נוקטים בימים האחרונים עיצומים, במחאה על מה שהם מכנים פגיעה של ההנהלה בזכותם להתאגד.

עובדי המפעל חלוקים בעמדותיהם: בעוד שחלק מהם טוענים לפגיעה במעמדם וחברו להסתדרות במאבק נגד ההנהלה, חלק אחר תומך במנכ"ל. "מה שקורה כאן פשוט הזוי", אמר אחד העובדים, "חלק שובתים, חלק עובדים, ומעלינו מסוק כאילו מדובר במבצע צבאי לכל דבר".

אתמול סגרו העובדים את שערי המפעל, הממוקם באזור התעשייה להבים-רהט, בניסיון למנוע כניסה ויציאה של סחורות וחומרי גלם. המנכ"ל בירנבאום הורה בתגובה על שינוע של מזון למפעל בדרך האוויר, כדי להמשיך ולקיים את עבודת המפעל כסדרה.

בתביעה שהגישה ההסתדרות ביום שני האחרון מתוארים התנאים הקשים בהם מועסקים עובדי החברה, שסיימה את שנת 2016 עם הכנסות-עתק של כ-480 מיליון דולר.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אף הוסיף ואמר עם הגשת כתב התביעה כי "ההסתדרות לא תאפשר ולו פגיעה קטנה בעובדים אשר מבקשים לממש את זכותם להתאגד בהסתדרות. אין מעסיק הנמצא מעל לחוק, ואנו נעמוד כחומה בצורה אל מול הפעולות הציניות והאסורות שנוקטת הנהלת סודהסטרים כדי לפגוע בעובדיה המסורים ולנסות ולהניא אותם ממהלך ההתארגנות".

"יש קבוצה גדולה מאוד של עובדים שנחושה לא להיכנע לאיומי ההנהלה ולא לוותר על זכותה להתאגד ולעבוד תחת הסכם קיבוצי. אנו תומכים בעובדים ומקווים כי ההנהלה תתעשת ותחזור לשולחן הדיונים בצורה הגיונית ורציונלית" אמר מאיר בביוף יו"ר מרחב הנגב בהסתדרות.

מהנהלת סודה סטרים נמסר כי "ההסתדרות מפגינה שיאים חדשים של בריונות בכל הקשור במלחמה בעובדים שלא מתיישרים עם הקו הבריוני שנקטה. ארגון שמתיימר לייצג עובדים אינו מונע מהם מזון ומרעיב אותם, רק בגלל שבחרו לעבוד ולא להשתתף