המתיחות בדרום • הצצה: כך נערכים בצה״ל ל״קומנדו הימי״ של חמאס

בצל המתיחות הגוברת בדרום, משקיע ארגון הטרור העזתי משאבים רבים בשיפור היכולת ההתקפית הימית שלו • בחיל הים לא שוקטים על השמרים ופיתחו מספר אמצעי הגנה. גולת הכותרת: מערכת מעיל רוח ימית שתגן באופן הרמטי על הספינות מפני צוללנים בשירות חמאס

האיומים החדשים של חמאס: מעבר לאימונים התכופים בחופי הרצועה של מאות צוללני יחידת הקומנדו הימי של חמאס, חמאס עבר זה מכבר לייצור עצמי של מערכות צלילה ללוחמיו, מדובר במערכת נשימה סגורה שמאפשרת לצוללן לשהות מתחת למים לאורך מספר קילומטרים, בחתימה נמוכה, ובלי סימני זיהוי.

בחודשים האחרונים השתמשו לוחמי חיל הים כמה פעמים ברימונים תת מימיים נגד אדם בשל התרעה שהתקבלה להתקרבות צוללנים לרצועת השטח הימית המפרידה בין צפון רצועת עזה לחוף זיקים.

בצה"ל מזהים בדאגה את המגמה ההולכת וגדלה של ייצור עצמי בארגון הטרור השולט ברצועת עזה. בנוסף, לייצור רקטות מדויקות יותר בחסות הניסויים הרבים, לפיתוח מזל"טים מתאבדים ולחפירה ושדרוג מנהרות הטרור חוצות הגדר.

ברגע שעולה חשש שצוללני חמאס מתקרבים לגבול, לוחמי חיל הים, שאחראים על הגזרה הימית הדרומית, משתמשים בין היתר בשני אמצעי לחימה קטלנים, מבוססי הדף ולא רסס. האמצעי הראשון, רימוני נ"א (נגד אדם) שנותנים הדף אדיר לרדיוס של עשרות מטרים ופי 7 מרימון נ"א רגיל באוויר. האמצעי השני, הכבד יותר נגד צוללני חמאס, הוא פצצת עומק שמכילה 28 ק"ג של חומר נפץ שמפיצה הדף אדיר לרדיוס גדול בהרבה.

שני אמצעי הלחימה הללו מושלכים ידנית מספינות הדבור של חיל הים, וההדף שהם יוצרים קורעים למעשה את איבריו הפנימיים של כל מי שנמצא בתוך המים בקרבת מקום. בחודשים אלה עמלים במחלקת פיתוח אמצעי לחימה בחיל הים על הדור הבא של הרימונים שיהיו יעילים למצבים דומים גם בגזרת הצפונית מול חוף לבנון.

בחיל הים פרסו מערכת תת-ימית לאורך הגבול הימי מול הרצועה אשר תכפיל את יכולתה בקרוב עם סנסור נוסף. זאת לצד שדרוגים ועדכונים שעוברת המערכת כמעט מדי חודש, באמצעות "טסטים" שעורכים לה בשטח לוחמי שייטת 13 ".


חדירת מחבלים באזור זיקים צילום: דו"צ

בצה"ל חוששים גם שבמלחמה הבאה חמאס וגם חיזבאללה ישתמשו בטילי נ"ט (נגד טנקים) מתקדמים מסוג קורנט נגד הספינות הבינוניות של חיל הים, באופן שיגביל את הקרבה לחוף לטווח הנ"ט – 6-5 קילומטרים. לאחרונה חצו במחלקת פיתוח אמצעי לחימה בחיל הים את "הרוביקון" והביאו לפריצת דרך בפיתוח "מעיל רוח ימי", בדומה למערכת ההגנה האקטיבית המגנה על הטנקים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *