טראמפ נכשל בסוף השבוע בהעברת רפורמת הבריאות שלו בקונגרס, ובשוק חוששים שהנשיא האמריקאי יתקשה בהעברת רפורמות כלכליות - שאמורות לתרום לחיזוק הדולר. נפילת הדולר מוחקת את התמיכה שסיפק בנק ישראל לדולר בשוק המקומי

שוק המט"ח: הדולר נחלש היום (ב') מול המטבעות המרכזיים ומול השקל, כאשר שערו היציג נקבע על 3.618 שקלים, ירידה של כ-0.8%. זאת בצל כישלון נשיא ארה"ב טראמפ ביום שישי בהעברת רפורמת הבריאות בקונגרס בסוף השבוע. האירו נחלש בכ-0.1% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.932 שקלים.

טראמפ החליט לבטל ביום שישי את ההצבעה בקונגרס על רפורמה ב"אובמה-קר", תוכנית הבריאות שהוריש לו הנשיא הקודם אובמה. הנשיא האמריקאי לא הצליח לשכנע מספר "מורדים" במפלגה הרפובלקאית שהתנגדו לרפורמה שלו והחליט לבטל את ההצבעה בבית הנבחרים מאחר והבין כי לא ישיג רוב לצורך העברת הרפורמה. בשוק רואים בכך אות מבשר רעות וחוששים שמא טראמפ יתקשה להעביר בקונגרס את הרפורמות הכלכליות שהוא מתכנן, שאמורות בין היתר לתרום לחיזוק הדולר.

"החששות מהממשל של טראמפ התעוררו מחדש לאחר הכישלון בהעברת חוק הבריאות. התגובה החדה היא לקיחת מרחק מסיכון גבוה מדי, ובסיטואציה הזו היא מכבידה על הדולר. בפועל, אין שום דבר שאמור לתת כרגע דחיפה מחודשת לדולר, כך שהשוק מצפה להמשך ההיחלשות של המטבע", אמר היום שין קאדוטה (Shin Kadota), אסטרטג בכיר של ברקליס טוקיו.

בשוק המקומי מצפים לראות האם בנק ישראל ימשיך במהלך שהחל בשבועות האחרונים, של התערבות חדה בשוק על מנת לתמוך בשקל. דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון, מעריך כי הבנק ככל הנראה ימשיך בתקופה הקרובה בצעדים דומים.

"השבוע התערב בנק ישראל במסחר במט"ח מספר פעמים תוך שהוא רוכש בכל פעם מאות מיליוני דולרים באמצעות הבנקים המקומיים אך גם באמצעות בנקים זרים. כתוצאה מהעלייה ברמת ההתערבות של בנק ישראל נעצרה לפי שעה מגמת התחזקות השקל מול סל המטבעות. בנק ישראל צפוי להמשיך ברמת התערבות גבוהה יחסית, בעיקר כל עוד השקל נסחר סביב רמות השיא מול סל המטבעות", אומר רזניק.

ב-FXCM ישראל מציינים הבוקר שלאחר שבשבוע שעבר התערב בנק ישראל שלוש פעמים במסחר, השבוע תהיה לנו הזדמנות לבחון טוב יותר את ההשפעה האמיתית של האסטרטגיה האגרסיבית על השוק. "בסופו של דבר המהלך של הבנק הצליח להעלות את שער החליפין בפחות מ-4 אגורות מרמות השפל האחרונות. בה בעת, המהלך של הבנק עשוי לייצר הרתעה בשוק ולמנוע מהשורטיסטים לבחון את סבלנותו".

"מה שמקשה על המפנה בשקל הוא חולשתו של הדולר בעולם, שספג מכה נוספת לאחר שדונלד טראמפ נכשל בניסיונו להעביר את רפורמת הבריאות שלו בקונגרס. כישלונו של טראמפ מהווה עבור המשקיעים אות אזהרה באשר ליכולתו להעביר יוזמות משמעותיות בקונגרס, כאשר כישלונו בשבוע שעבר מעמיד בסימן שאלה את יכולתו להעביר תכניות כלכליות משמעתיות של תמריצים פיסקאליים", מוסיפים ב-FXCM.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות, טוען שבנק ישראל פחות מודאג ביום המסחר הנוכחי מהיחלשות הדולר, שכן עער החליפין הנומינלי אפקטיבי דווקא בעלייה (בשל תנועת השקל מול יתר המטבעות)." בבנק ישראל מודעים היטב לעובדה שאנחנו בשנת בחירות באירופה ולכן הפוטנציאל לתנודתיות הוא גבוה מאוד, מסיבה זו הוא מעדיף לשמור את התחמושת של ההתערבות לשמור אותה לזמנים קשים, כאשר הפוקוס העיקרי שלו הוא השער הנומינלי האפקטיבי, שפחות נפגע ביום המסחר. בה בעת, מגמת ההתחזקות של השקל תימשך, לכן ללא מסר תקיף של בנק ישראל במסגרת מסיבת עיתונאים ושינוי של שיטת ההתערבות, לא נראה שיהיה שינוי אמיתי של שערי החליפין", מציין פריימן.