בעקבות חיסולו של בכיר החמאס מאזן פוקהא עולה החשש לירי צלפים סמוך לגדר, ההנחיות בצה"ל הן לא להיחשף היכן שאין צורך • אבו מאזן הוזהר ע"י אנשי טראמפ: אל תתן לפיגוע לצאת משטחך

מאז החיסול של בכיר חמאס מאזן פוקהא, חיסול אותו בארגון הטרור מייחסים לישראל, רף האיומים עולה.

החמאס כבר איים שהתגובה שלו תהיה "שקטה", המשמעות היא שכנראה אין לארגון הטרור כוונה להגיב בירי רקטות. גם היכולות שלו להוציא פיגוע משמעותי מהגדה המערבית הן מוגבלות.

החשש העיקרי הוא שחמאס עשוי לנסות ולהתנקש בחייל ישראלי. מבחינתו, הדרך היחידה שבה הוא יכול לבצע פעולה כזו על ידי צליפה על גדר רצועת עזה. לכן, מאז יום שישי ההנחיות בצה"ל הן לא להיחשף היכן שאין צורך.

כזכור, התובע הכללי של עזה הוציא צו איסור פרסום מקיף על סיפור החיסול, בגלל הדאגה מכך שהמידע דלף מהר מאוד. על פי ההערכות ברצועה, ישראל ביצעה את החיסול, כשהמתנקשים נמלטו רגעים ספורים לאחר מכן, הגיעו לאזור הים, וממנו עזבו את שטח הרצועה. ביממה הראשונה דובר על כך שלא נמצאו טביעות אצבעות בכלל, והפרשה הפכה להיות אף קשה יותר לפענוח. ההרגשה בחמאס היא כי מדובר בקלף שישראל הצליחה להוציא אל הפועל.

יושב ראש הלשכה המדינית היוצא של חמאס חאלד משעל נשא נאום מיוחד בעזה בעקבות חיסולו של מאזן פוקהא ואמר: "האויב אמר לנו בפשע הזה כי הוא סוגר חשבון לאחר השחרור בעסקת שליט".

"אנחנו מנהיגי הארגון מקבלים את האתגר ולא אכפת לנו אם מאזן הכוחות הוא לא שווה, כוח הרצון שלנו גדול מהכוח הצבאי שלהם".

חמאס: "ישראל שינתה את כללי המשחק – אנחנו במלחמה"

חמאס הטיל למעשה מצור על כל היציאות מרצועת עזה כאשר בצעד חריג מאוד הודיע על סגירת המעברים. האיסור לצאת ולהיכנס לרצועה כולל גם פלסטינים וגם גורמים ערביים או בינלאומיים.

כעת, כשהיציאה מהרצועה היא אינה אפשרית, חמאס יכול גם לנסות ולבצע את הפיגוע דווקא דרך חוליות בשטחי יהודה ושומרון, שנמצאים תחת שלטונו של אבו מאזן.

לכן בימים האחרונים, קיבל יו"ר הרשות מסרים להרגיע את השטח מאנשיו של טראמפ ומהצד הישראלי, עם דגש כי פיגוע לא אמור לצאת מהשטח הזה. ראשי המנגנון הפלסטיני הוזמנו לאבו מאזן, מתוך מטרה להגביר את הפיקוח על אנשי חמאס.

הרשות מעדיפה כי בתקופה הזאת לא ייצא פיגוע משטחה, שכן דבר כזה עשוי לפגוע בהתנהלות מול הנשיא האמריקאי החדש, דונלד טראמפ.