לראשונה: שרי הקבינט יעודכנו במגעים המתנהלים מול ארה"ב בענין ההתנחלויות

רה"מ יכנס היום את חברי הקבינט ולראשונה יציג בפניהם סקירה אודות המגעים המתנהלים מול ארה"ב • דיווח: נתניהו יביא לאישור הקבינט את ההצעה להקמת יישוב חדש עבור מפוני היישוב עמונה כפי שהתחייב לפני הפינוי

לאחר שבועות ארוכים של מידור והתנהלות מתחת לרדאר, צפוי רה"מ לכנס היום את חברי הקבינט המדיני ביטחוני, ולהעניק בפני חבריה סקירה מקיפה אודות המגעים המתקיימים מול ארה"ב הנחושה להשיב את הצדדים לשולחן המו"מ.

לאחר חרושת שמועות שנפרסה על פני חודשים ארוכים, צפויים היום השרים לשמוע בפעם הראשונה את 'הישגיו' של נתניהו מול ממשל טראמפ בכל הנוגע לבנייה בגושי ההתנחלויות ובאלו המבודדות ועוד.

יצוין, כי מדובר יהיה בפגישת עידכון בלבד, מאחר והמו"מ עם ארה"ב מתנהל עדיין בימים אלו ואף כי ברוב הנושאים כבר הושגו הבנות וסכומו הדברים, הרי שבמספר נושאים נותרו עדיין פערים בין עמדת הממשל בארה"ב לעמדתה של ישראל.

נזכיר, כי רה"מ מקיים בחודשים האחרונים מו"מ עם ארה"ב במסגרת כוונתה להשיב את ישראל ופלסטינים לשולחן המו"מ, במסגרת מאמצים אלו נפגש שליחו של טראמפ ג'ייסון גרינבלט עם רה"מ ועם יו"ר הרש"פ אבו מאזן, גרינבלט נפגש בנוסף עם שרים וחברי כנסת כמו גם עם ראשי המתנחלים.

ארה"ב דורשת מישראל לרסן את הבניה בהתנחלויות כאשר רה"מ מצידו מצפה שארה"ב תאפשר לו לממש את הבטחתו ולהקים התנחלות החדשה עבור מפוני עמונה. ידוע כי מדובר באחד הנושאים שלגביהם טרם הושגה הסכמה.

יחד עם זאת, הרי שלפי דיווחים שונים צפוי רה"מ במהלך הישיבה שתכונס היום, להעלות בפני חבריה להצבעה את הבטחתו למפוני עמונה, כי יבנה עבורם יישוב חדש לאחר הפינוי, אם כי כאמור לידיעה זו אין עד כה אישור רשמי.

את המגעים מול ארה"ב מנהל רה"מ באמצעות ראש לשכתו יואב הורביץ והשר היחיד שנמצא בסוד העניינים הוא שר הביטחון ליברמן מאחר ובמהלך המו"מ נדרשו הצדדים לסוגיית מנגנון מתאם הפעולות בשטחים הנמצא תחת אחריות משרד הביטחון.

יצויין, כי במסגרת ההבנות תגלה ישראל מחווה כלפי הפלסטינים המבקשים לעבוד בישראל, וזו תפעל לשידרוג המעברים כך שהפלסטינים לא ייאלצו להמתין במשך שעות ארוכות תחת השמש הקופחת או ביום סגריר.

לפי הדיווחים, הרי שבמקביל לדרישתו מישראל 'להתגמש' ולהעניק מחוות לפלסטינים לקראת שובם לשולחן המו"מ, הרי שלראשונה יידרשו הפלסטינים להוכיח את עצמם גם הם ולהעניק 'דמי רצינות' בענין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן