התנהלותה של סיעת חד"ש סביב אירועי אידליב שברה שיאי שפל וצביעות חדשים. מתברר שחברי הכנסת שרגילים להשתלח ולהסית נגד פעילות צה"ל בשטחים, מילאו פיהם מים אל מול תמונות הזוועה של גופות ילדים סורים שהומתו בגז ע"י השלטון הסורי

מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה לפני 6 שנים, קרועה החברה הישראלית בשאלת התמיכה בצדדים הניצים. בקווים כללים ניתן לומר כי החלוקה בין תומכי אסד למתנגדיו קשורה להשתייכות שבטית שלא נידרש אליה כאן.

למרות זאת, נדמה כי התנהלותה של סיעת חד"ש (הסיעה הגדולה מבין הסיעות שמרכיבות את 'הרשימה המשותפת') הפתיעה אפילו את גדולי מבקרי הנציגות הערבית בכנסת.

'הארץ' מפרסם הבוקר כי לאחר התקיפה באידליב ניסתה הרשימה המשותפת לפרסם הודעת גינוי, אולם ההתנגדות מצד חד"ש מנעה את פרסום ההודעה. חברי הכנסת הערבים שכן גינו את הטבח המזעזע, התייחסו לתוצאה בלבד מבלי להזכיר את אחריותו של המשטר הסורי לפשע. במקביל, כשזה מגיע לתקיפה של ארה"ב בסוריה – שם הח"כים כבר מפורשים הרבה יותר.

כך לדוגמא, במהלך סוף השבוע התקיימה ועידה של חד"ש, במהלכה פרסם ח"כ מוחמד ברכה הצהרה בה נאמר: "לא ניתן להישאר ניטראליים מול הקורבנות הילדים והתינוקות. אני בעד החיים וזכותם לחיות. הפתרון בסוריה חייב להיות פתרון מדיני. להוציא את הטרור של דאעש ואת מי שתומך בו ולשמור על אחדותה של סוריה כמדינה וכעם על כל רבדיו".

מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, עאדל עאמר, אמר את הדברים הבאים: "אנחנו במפלגה הקומוניסטית ובחד"ש מגנים כל הרג של תינוקות, נשים וגברים במלחמה בסוריה ובמיוחד כשמדובר בנשק לא קונבנציונאלי, אבל אנחנו שואלים מי המרוויח מכל המצב הזה. עכשיו הרבה יותר ברור מאשר בעבר שארגוני הטרור בנסיגה ולכן הם מבצעים פשעים כאלה בברוטאליות חסרת תקדים וההתקפה האמריקאית היא ניסיון להוציא את הארגונים הללו שנתמכים על ידי טורקיה, סעודיה וישראל מהמשבר".

דברים ברוח דומה השמיעו ח"כים וגורמים פוליטים נוספים במגזר. הצד השווה שבהם: היתממות, או גינוי רפה במקרה הטוב, לפשעי אסד, לצד גינוי נחרץ ל"פשעי" ארצות הברית.