חודשיים לאחר שבית המשפט במדינה דחה את העתירות נגד השחיטה היהודית, צפוי היום הפרלמנט במדינה לאשר חוק שעוקף את הפסיקה ויטיל הגבלות חמורות על השחיטה הכשרה. בקהילה היהודית מאיימים לעתור לביה"ד בהאג

'הפרלמנט במחוז הוולוני בבלגיה צפוי להצביע היום, יום טוב שני של גלויות, על הצעת החוק ולפיה תיאסר השחיטה במחוז ללא 'הימום חוזר'. בכך מנסים ראשי המפלגות לעקוף את פסיקת ביהמ"ש לחוקה שקבע לפני כחודשיים כי 'הגבלת השחיטה הכשרה פוגעת משמעותית בחופש הדת ומנוגדת לחוק יסוד זכויות האדם'.

רבה של בלגיה ונציג 'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי אמר ערב החג כי ראשי המפלגות הבטיחו לנו, נציגי הקונסיסטואר הבלגי ונשיא 'מחזיקי הדת' באנטוורפן הרב פנחס קורנפלד, כי יקיימו דיון בבקשתנו לאפשר לנציגי הקהילה להביע את עמדתנו בפני חברי הפרלמנט בטרם תתקיים ההצבעה ולדחותה ליום חמישי שכן אצלנו היהודים חג ביום שלישי.

"המשבר החמור ביותר מאז הנאצים": בלגיה תאסור שחיטה יהודית

'הגם שגם אם תתקבל בקשתנו ויאפשרו לנו להביע את עמדתנו, אנו פסימיים ויהי' זה 'פורמלי' בלבד שכן הם נחושים להעביר את החוק למניעת שחיטה ללא הימום. הם מנסים לעקוף את החלטת ביהמ"ש לחוקה בכך שהם מדברים כעת על 'הימום חוזר', דבר שאסור כמובן עפ"י ההלכה אך מקבל הסכמה מצד כמה מנציגי המוסלמים ובהם יוצאי מרוקו. גם אם אכן תידחה ההצבעה ליום חמישי, במידה ואכן כפי שצפי, החוק יקבל תמיכת רוב חברי הפרלמנט, אנו נחושים להיאבק בהחלטה אומללה זו ונעתור כמובן לביהמ"ש לחוקה ולבית הדין לצדק של האיחוד האירופי בהאג'.

כזכור, לפני כחודשיים הודיע בית המשפט לחוקה במחוז ולוניה על החלטתו ולפיה; השחיטה היהודית הכשרה מותרת על פי החוק הבלגי והיא תימשך כהלכה. וכי 'הגבלת השחיטה הכשרה מצמצמת בצורה מוגזמת ובלתי סבירה את חופש הדת, פוגעת משמעותית ומנוגדת לחוקי יסוד זכויות האדם וזכויות הדת בבלגיה'. כחודש קודם החלו כמה סנטורים חברי הפרלמנט הוולוני במסע נגד השחיטה הכשרה.

'נפגשנו, עם ראשי המפלגות, דברינו התקבלו אמנם על אוזן קשובה אך יוזמי הצה"ח המשיכו בפעילות ולא נותרה לנו ברירה אלא לעתור לביהמ"ש לחוקה כפי שעשינו במחוז הפלמי. גם הפעם כשחשנו שיש סכנה לחקיקה שתגביל את השחיטה הכשרה פנינו לביהמ"ש לחוקה שהוציא אכן צו מניעה לפרלמנט הוולוני אך כעת עם הסכמת חלק מהמוסלמים הם נכונים לקיים הצבעה ולאשר את החוק'.

ובתוך כך, במחוז הפלמי שוב החלו יוזמי הצע"ח להגבלת השחיטה הכשרה להאיץ את הליך החקיקה והעבירו את השגותיהם לביהמ"ש לחוקה שקיבל, כזכור, את עמדת הרהילה היהודית ולפיה הגבלת השחיטה מנוגדת לחוק יסוד זכויות האדם.
בלגיה היא פדרציה המורכבת משלושה מחוזות: פלנדריה, ולוניה ובריסל. מחוז ולוניה מונה כ- 3.5 מיליון נפש שהם כ-33% מתושבי בלגיה. בפלנדריה מתגוררים כ-6 מיליון תושבים שהם כ-60% מכלל תושבי בלגיה.