השביתה מתוכננת ליום שלישי הבא, 25 באפריל, 5 ימים לפני מועד עלייתו של התאגיד - "אם לא יימצא פתרון לעובדי רשות השידור" • שלי יחימוביץ': "אלמלא היו כעת בחירות להסתדרות גם מראית העין המלאכותית הזאת לא היתה מתרחשת"

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע היום (ג') על שביתה כללית במגזר הציבורי ביום שלישי הבא, 25 באפריל, 5 ימים לפני מועד עלייתו של התאגיד בטרם דחיית השידורים, "אם לא יימצא פתרון הולם לעובדים בשידור הציבורי".

עם זאת, ניסנקורן נתן גיבוי לרפורמה כשזו אושרה בשנת 2014. בנוסף לכך, הבחירות להסתדרות מתקיימות בעוד כחודש, ועם התקרבות המועד חלה עלייה משמעותית במספר סכסוכי העבודה שהוכרזו על ידי ניסנקורן, אולי בניסיון לעשות רעש לפני הבחירות.

לפי תזכיר החוק, ב-15 במאי רשות השידור תיסגר באופן סופי ותאגיד השידור הציבורי יקום – אך ללא חטיבת החדשות, ושיוקם תאגיד ייעודי רק לתחום החדשות והאקטואליה. עוד לפי החוק, כל עובדי החדשות מחטיבת החדשות בתאגיד (כ-160 מהם עובדי רשות השידור וכ-100 עובדים חדשים) יוכלו לעבור אוטומטית לתאגיד החדשות, ולא ניתן יהיה לפגוע בהם או לפטרם בתקופה הזמנית.

עוד נקבע בחוק כי לא תהיה כל חריגה בתקציב התאגיד, שמגיע ל-740 מיליון שקל בשנה. עם זאת, בתזכיר לא נקבע מספר מפורש למספר עובדי רשות השידור שייקלטו בתאגיד.

ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה להכרזת השביתה: ״שיאים חדשים של ציניות נשברים בהודעה זאת. אחרי 3 שנים של רפיסות והפקרה מוחלטת של עובדי רשות השידור ולאחר מכן של עובדי התאגיד איש לא חושד ביו"ר ההסתדרות שהם מעניינים אותו. דיל כלשהו ממילא כבר נסגר בינו ובין כחלון, שותפו החדש לקואליציה בתוך ההסתדרות, והאיומים על שביתה ועל מאבק מדומה נועדו בסה"כ לטשטש את החרפה שהיה שותף לה, ובה נתן יד לסגירת מקום עבודה ופיטורי כל עובדיו, ואת העובדה שבכל דיל שלא יהיה מאות עובדים יפוטרו.

"אלמלא היו כעת בחירות להסתדרות גם מראית העין המלאכותית הזאת לא היתה מתרחשת. ממש כשם שאחרי הפקרה פושעת של ציבורי עובדים שלמים נחתמים לפתע בבהילות, בזה אחר זה הסכמי עבודה לעובדים שאיש לא ספר אותם שלוש שנים. ברגעים כאלה אני מצטערת על כך שלא הכרזתי על התמודדותי לפני 3 שנים מה שהיה מחייב את יו"ר ההסתדרות לפעול למען העובדים ולא רק לצרכי קמפיין".

ניסנקורן הגיב לדבריה של יחימוביץ': "שלי יחימוביץ' שוברת בכל הודעה עוד שיא של פאתטיות. רק לפני כמה חודשים שלי א' אמרה כמה ניסנקורן יו"ר הסתדרות מצוין, אך שלי ב׳, זו עם הקמפיין המדשדש, מתוך מרירות ותסכול מנסה לטעון טענות מופרכות כלפי היחיד שנאבק לטובת העובדים מבלי לזגזג לאורך כל הזמן. יחימוביץ' מעולם לא פתרה בחייה משבר, רק הכניסה כל גוף שהייתה מעורבת בו למשברים. ציבור העובדים לא ייתן לה להרוס את כל הישגי ההסתדרות רק כי לא מצאה לה ולאחים כבל סידור עבודה אחר".