בעקבות פסיקת בג"צ לפתוח את המרכולים בשבת לתל אביב: השר דרעי קורא לכינוס חירום של כל הח"כים החרדיים והדתיים במטרה לחוקק את "חוק השבת" • מקורבי יו"ר ש"ס מסבירים מדוע התעכב בתשובתו לבג"צ, עיכוב שהוביל לפסיקה החמורה

בפסיקת בג"צ שניתנה היום, המתירה את פתיחת העסקים בעיר תל אביב תוך חילול קדושת השבת, מותחים השופטים ביקורת נוקבת על שרי הפנים, גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי, שנמנעו מקבלת החלטה חד משמעית האם לאסור או לאשר את פתיחת המרכולים בשבת.

השופטת אסתר חיות מתחה ביקורת על התנהלות הממשלה שלא קיבלה החלטה. "לנוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים, ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה לגופו של עניין, אין מנוס אלא לראות בהימנעות זו משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר לתל אביב-יפו פתיחתן וסגירתן של חנויות".

השופטים מציינים בפסיקתם כי יש לפרסם את התיקון לחוק העזר העירוני בנושא שביקשה העירייה להוציא אל הפועל, ולא להמתין לשר הפנים אריה דרעי שיאשר אותו. "אין מקום להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את תיקון מס' 2 אם לאו, וזאת במועד לא ידוע שקצב לעצמו, אשר אין לו דבר וחצי דבר עם המועדים הקבועים בחוק, אף לא עם המועדים שנקבעו במסגרת ההסכמה הדיונית או במסגרת הודעתה האחרונה של המדינה", נכתב בפסק הדין.

בסביבת שר הפנים, אריה דרעי מסבירים כי לאחר שהכנסת העבירה את הסמכות לשר הפנים בנושא פתיחת המרכולים בשבת פנה השר דרעי לבית המשפט לקבלת ארכה של 60 יום לקבלת החלטה. בית המשפט לא הכריע בבקשה למרות שפנה לקבלת עמדת עירית תל אביב בעניין. ועל כן במשרד הפנים היו משוכנעים שבית המשפט יאפשר מתן 60 יום ממועד החלטתו בבקשה.

למרות האמור, וללא דיחוי פעל השר לקבלת עמדת עמדות מהציבור. ההחלטה של שר הפנים דרעי לראש עיריית תל אביב המורה על פסילת תיקון מספר 2 לחוק העזר נכתבה ונחתמה כבר בערב חג הפסח. מדובר בהחלטה מנומקת ברורה ומקיפה. החלטה שנכתבה במשך מספר ימים.

ההחלטה היתה שהיות וחג הפסח הוא ללא ימי עבודה, הוחלט שמיד לאחר החג השר דרעי ישלח את התשובה לעיריית ת"א. אתמול באסרו חג של פסח שוחח השר דרעי עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועדכן אותו על החלטתו. היועמ"ש ביקש מהשר לשלוח את התשובה רק היום לאישורו וביהמ"ש הוציא את החלטתו לפני תגובת השר.

בתוך כך, השר דרעי קורא לכינוס חירום של כל חברי הכנסת החרדים והדתיים. דרעי קורא בעקבות השלכות החלטת בית המשפט העליון והפריצה בסטטוס קוו לחוקק במדינת ישראל את חוק השבת, חוק אשר יסדיר את מעמדה של השבת וישמר את הסטטוס קוו.

בג"ץ החליט לאפשר חוקית את חילולי השבת בתל אביב

כאמור, בג"ץ אישר היום (רביעי) את חוק העזר של עיריית תל אביב, המסדיר את פתיחתם של כ-160 מרכולים ופיצוציות בשבת. נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור והשופטות אסתר חיות ודפנה ברק-ארז קבעו פה אחד כי חוק העזר מידתי ויש לפרסמו ברשומות.

הן דחו את בקשת הממשלה לקבל ארכה נוספת בטרם יכריע שר הפנים אריה דרעי אם לאשר את חוק העזר. השופטות מתחו בפסק הדין ביקורת על גרירת הרגליים של הממשלה, שנמנעה מלהכריע בעניין שנתיים וחצי, מאז אישרה מועצת העיר תל אביב את חוק העזר.

התיקון הראשון של העירייה עסק בשלושה מתחמים: נמל תל אביב, נמל יפו ומתחם התחנה. בהמשך, אישרה מועצת העיר תל אביב את פתיחתם של מרכולים בשבת לפי מפתח אזורים. שר הפנים דאז, גדעון סער עיכב את פרסום התיקון, אולם מאז לא נתקבלה החלטת ממשלה בנושא. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בירך על ההכרעה ואמר: "כפי שאמרתי כבר לפני כארבע שנים – העיר תל אביב-יפו הייתה חופשית ותישאר חופשית".