הקרב על השבת: "בלי חוק עוקף – נפרק את הממשלה"

בבוקר שאחרי הפסיקה המקוממת של בג"ץ בענין פתיחת המרכולים בשבת בת"א, מצהירים במפלגות החרדיות כי הם נחושים לחוקק חוק עוקף בג"ץ. "אם הממשלה תכשיל אותנו - נלך עד הסוף, כולל פרישה מהקואליציה"

הרוחות במפלגות החרדיות סוערות בעקבות הפסיקה המקוממת של בג"ץ בענין חילולי השבת בתל אביב. לצד הודעות הגינוי הרגילות, נכנס הבוקר להילוך גבוה המהלך לחקיקת חוק עוקף בג"ץ שיאפשר להתגבר על הפסיקה המחפירה.

בכיר ב'יהדות התורה' צוטט הבוקר בערוץ 2 כשהוא מאיים מפורשות: "נלך עד הסוף על החוק הזה. אם הממשלה תערים קשיים – נפרק אותה".

בעקבות פסיקת בג"ץ: דרעי קורא לכינוס חירום של הח"כים הדתיים

כזכור, חברי הכנסת הגיבו אמש בחריפות לפסיקה. שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "החלטת בג"צ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"צ, כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

סגן שר החינוך, מאיר פרוש הגיב לפסיקה המקוממת של בג"ץ בנושא השבת, באומרו כי "אין מנוס מחקיקת חוק עוקף בג"ץ. בית המשפט מרשה לעצמו לרמוס את כל ערכי היהדות ולפגוע בסטטוס קוו בצורה בוטה וגסה".

יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח"כ מנחם אליעזר מוזס אמר כי "פסיקת בג"ץ מוכיחה שוב עד כמה בית המשפט מנותק מהעם, מהציבור ובעיקר מהמסורת. בג"ץ בפסיקותיו מרשה לעצמו לפגוע בסטטוס קוו שהיה מקובל לאורך השנים ולהכאיב לציבור הדתי והחרדי ולזלזל בכל מה שייקר לו. על הכנסת לחוקק חוק שייגן עלינו מפני פסיקות בג"ץ".

ח"כ אורי מקלב אמר בתגובה: "החלטת בג"צ כפי שניתנה היום לא רק שפוגעת פגיעה אנושה בהלכה אלא אף פוגעת בצביון היהודי ובסטאטוס קוו הנהוג בארץ מזה שנים רבות בית המשפט ממשיך להתערב בדברים לא לו, זוהי פגיעה בערכי הדת וההלכה, חשוב להבהיר בצורה נחרצת שאם לא נקפיד על שמירת השבת בתל אביב ללא פשרות בסופו של עניין תהליך זה ישפיע על שמירת השבת בכל הארץ. בית המשפט אינו מותיר ברירה בידי המחוקקים אלא לחוקק חוק אשר יעקוף את פסיקות הבג"ץ, כפני שניתן לראות ישנם בעלי עסקים רבים אשר אינם שומרים תורה ומצוות ומעוניינים ביום המנוחה היחידי, שמירת השבת הינה ערך עליון ואנו נלחם עליו".

חבר הכנסת ישראל אייכלר אמר בראיון לגל"צ: "ליבי עם בעלי המרכולים שבג"צ מקפח את פרנסתם. כדי להתפרנס ולהתמודד בשוק הפרוץ בשבת, הם יתפתו לעבוד בשבתות כעבדים ושפחות. התורה מחייבת להעניק מנוחת שבת אפילו לחמור. גם במדינות אירופה החנויות סגורות בימי חגאותיהם. מדינת ישראל אינה יהודית בלי שמירת שבת ולא דמוקרטית בלי שמירת חוק.

"שופטי הבג"צ אינם מתחשבים בחוק ולא בדעות השונות בעם. זהו שלטון הקרמלין וחבל שהכנסת הרעועה והפחדנית אינה מחוקקת חוק הפוסל פסיקה המסלפת את כוונת המחוקק, לפי האגנדנה הפרטית של השופטים. מדינה יהודית חייבת לכבד את השבת ומדינה דמוקרטית צריכה לכבד את החוק. הבג"ץ לא מכבד את השבת ולא את החוק".

ח"כ בצלאל סמוטריץ', כתב כי "החלטת בג"ץ לאפשר את פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת היא החלטה חמורה ומסוכנת שעלולה לגרור בעקבותיה חילול שבת המוני בערים רבות שיבחרו ללכת אחרי עיריית תל אביב. חילול השבת פוגע בצביונה היהודי של מדינת ישראל ובערכים סוציאליים חשובים. הנאורות מייצרת עבדות מודרנית שנאלצת לספק את צרכיה האגואיסטים של קבוצה דווקנית שמתעקשת לערוך שופינג דווקא בשבת. לצערי הממשלה שאני שותף לה גררה רגליים וחששה לקבל הכרעה ובכך גלגלה את הכדור למגרשו של בג"ץ שקיבל אותו בשמחה ובזרועות פתוחות וראה בכך הזדמנות נוספת לקידום האג'נדה האזרחית נאו-ליברלית שלו ולקעקע את אופיה היהודי של המדינה.

"אני קורא לחבריי במפלגות החרדיות להפעיל את הסעיף בהסכם הקואליציוני שלהם שקובע כי אם בג"ץ יפגע בסטטוס קוו העניין יתוקן מאופן מידי בחקיקה. החלטת בג"ץ שמקבעת לראשונה את חילול השבת באופן חוקי רומסת את הססטוס קוו ברגל גסה ותיקון העיוות הזה בחוק הוא מחויב המציאות. אנחנו כמובן נוביל את התיקון הזה ביחד איתם".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *