שר הפנים הסביר הבוקר את התנהלותו בסוגיית השבת בתל אביב, ורמז להתנהלות בעייתית של היועמ"ש שהובילה לפסיקה המקוממת של בג"ץ: "באורח פלא היא ניתנה שעות ספורות לאחר שהעברתי ההחלטה למנדלבליט"

מאז הפסיקה המקוממת של בג"ץ בענין פתיחת המרכולים בשבתות בתל אביב נשמעו במרומז ובמפורש טענות נגד התנהלותו של שר הפנים, אריה דרעי, שהובילה לפסיקה המדוברת.

הטענה היתה שדרעי נמנע מלנצל את הכוח שמקנה לו החוק להורות על סגירת המרכולים. היום הגיב דרעי בהרחבה לנושא ותיאר את השתלשלות העניינים. מהתיאור של דרעי עולה כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התנהל בחוסר תום לב והוביל בעקיפין להחלטת בג"ץ.

להלן דבריו של דרעי בישיבת הממשלה: ״בהחלטת בג״ץ נמתחה ביקורת על שרי הפנים בעבר ועלי כי לא קיבלנו החלטה בעניין פתיחת המרכולים בשבת. אני מודיע לממשלה כי קיבלתי החלטה בעניין בערב חג הפסח. פסלתי את חוק העזר העירוני של עיריית ת״א ואף הודעתי על החלטתי ביום שלישי האחרון, מיד לאחר חג הפסח, ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאמר כי יגן על ההחלטה בבגץ.

למחרת, ביום רביעי האחרון, נמסרה החלטתי בכתב ליועץ מנדלבליט שביקש לעבור עליה וראה זה פלא: כעבור כמה שעות פורסמה באתר בתי המשפט הודעה כי בשעה 17:00 יפרסם בגץ את החלטתו בעניין המרכולים בשבת. הרי בגץ המתין שנים להחלטת שר הפנים, ולאחר שקיבלתי החלטה הזדרזו לפרסם החלטה.

בהחלטה נאמר כי שר הפנים לא קיבל החלטה ולכן בגץ נאלץ לקבל החלטה במקומו. זה לא נכון. היועץ מנדלבליט קיבל ממני את ההחלטה, ביקש לעבור עליה וגם מנע ממני לשלוח את ההחלטה לעיריית ת״א, לאחר שאתר בית המשפט הודיעה כי צפויה החלטה של בגץ בנושא.

ולעצם העניין: ההחלטה הזאת התקבלה בהרכב של שלושה שופטים. אני מבקש שיתקיים דיון בבגץ בהחלטה שקיבלתי ובהרכב מורחב. מדובר בהחלטה חשובה, ערכית וחשוב ביותר שהרכב מורחב של בגץ ידון בה. היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, כבר הודיע לי כי יקיים דיון ביום רביעי בבקשתי לדיון נוסף, ואני מקווה שכך יהיה״.

ראש עיריית ת"א בהתבטאות שמחייבת את הנציגים החרדים