ראש הלשכה המדינית של חמאס הציג מסמך עקרונות חדש ובו ריכוך מסויים ביחס לאמנת היסוד המיליטנטית של ארגון הטרור • ראש הממשלה נתניהו מסרב להתרגש ומצהיר: זה מה שצריך לקרות כדי שננהל מו"מ עם הארגון

שינוי כיוון, הטעיה או התרככות טקטית? חמאס פרסם אמש את "מסמך העקרונות והמדיניות הכללית" של הארגון ובו נסיגה לכאורה מהמדיניות המסורתית של הארגון.

מצד אחד מצהיר חמאס כי "לא מוותרים על שום חלק מאדמת פלסטין יהיו הנסיבות, התנאים והלחצים אשר יהיו. הארגון מתנגד לכל חלופה מלבד שחרור פלסטין, שחרור מלא מהנהר אל הים". מאידך מסייג הארגון: "חמאס יחשיב הקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית שבירתה ירושלים על קווי 4 ביוני 1967 עם שיבת פליטים לבתיהם כנוסחה לאומית מוסכמת ומשותפת".

בנוסף מצהיר חמאס כי "ההתנגדות לכיבוש בכל האמצעים היא זכות לגיטימית ובלבה ההתנגדות החמושה שהיא האופציה האסטרטגית לשמירת העקרונות והזכויות של העם הפלסטיני. זכותנו לייצר אמצעי התנגדות. ניהול ההתנגדות נמצא בתוך ניהול הסכסוך ולא על חשבון עיקרון ההתנגדות".

בישראל מסרבים להתרגש מהדברים ורואים בהם לכל היותר הטעיה. מלשכת רה"מ נמסר: "מדובר במצג שווא. אנו רואים שחמאס ממשיך להשקיע את כל משאביו לא רק בהכנות למלחמה בישראל, אלא גם בחינוך ילדי עזה להכחדת ישראל. ביום שחמאס יפסיק לחפור מנהרות ויפנה משאביו לתשתיות אזרחיות ויפסיק לחנך להרג ישראלים, זה יהיה שינוי אמיתי. וזה לא קרה".

השר לביטחון הפנים , גלעד ארדן, מסר: "'המצע המדיני' שחמאס פרסם הוא מצג שווא ותרגיל יחסי ציבור בלבד, שכל מטרתו היא לגייס לגיטימציה בינלאומית. בפועל, חמאס ממשיך כל העת לקדם מתקפות טרור והסתה פרועה הקוראת לרצח ישראלים וממשיך לסרב להכיר בזכותה של ישראל להתקיים. לקהילה הבינלאומית אסור להתייחס למצע החמאס כשינוי מדיניות התנועה, שפועלת במציאות בכל יום לרצח יהודים וישראלים ללא הבחנה, תוך ניצול האוכלוסייה האזרחית בעזה כמגן אנושי".