חמישים שנה לשחרור העיר, אונסק"ו נגד ריבונות בירושלים

הוועד המנהל של הארגון השייך לאו"ם אישר החלטה הקובעת כי ישראל אינה הריבון בבירתה, והיא עדיין נחשבת לכוח כובש בעיר. למרות האישור הצפוי של ההחלטה, על פי משרד החוץ, ההחלטה המרוככת שברה את הקונצנזוס האירופי בנושא

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

 • החברותא של גרינבוים מספיד:"היה קופץ משמחה בעת הלימוד"

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • 40 שנה ראשי הישיבות מתכנסים לכבודה של תורה

  תוכן מקודם

אונסק"ו, ארגון האו"ם לחינוך למדע ולתרבות, הצביע אחר הצהריים (יום ג') בעד החלטה הקוראת לשלילת ריבונות ישראלית בכל ירושלים. ההחלטה, שקובעת כי ישראל היא כוח כובש בירושלים ולא מכירה בחוק איחוד ירושלים, עברה ברוב של 22 מדינות שתמכו מול 10 שהתנגדו, 22 שנמנעו ושלוש שנעדרו. לפני ההצבעה ניסתה ישראל לשכנע כמה שיותר מדינות להתנגד, אך כאמור ללא הצלחה.

22 המדינות שתמכו בהחלטה הן איראן, רוסיה, סין, מלזיה, מאוריציוס, ניגריה, סנגל, דרום אפריקה, בנגלדש, פקיסטן, וייאטנם, ברזיל, ניקרגואה, צ'אד, אלג'יריה, מצרים, עומאן, סודן, מרוקו, קטאר, לבנון, ושבדיה – המדינה האירופית היחידה שתמכה בהצעה. 10 המדינות שהתנגדו הן ארצות הברית, איטליה, בריטניה, הולנד, ליטא, יוון, פרגוואי, אוקראינה, טוגו וגרמניה.

22 המדינות שנמנעו הן צרפת, האיטי, הרפובליקה הדומיניקנית, מכסיקו, ספרד, סנט קיטס, קניה, טרינידד, אלבניה, קמרון, אסטוניה, חוף השנהב, סלובניה, גאנה, מוזמביק, אוגנדה, ארגנטינה, הודו, אל סלבדור, יפן, קוריאה, סרי לנקה. שלוש המדינות שנעדרו – נפאל, סרביה וטורקמניסטן.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, מסר לאחר שההחלטה עברה: "מדובר בהישג דיפלומטי אדיר. התמיכה לישראל כמעט הכפילה עצמה והתפשטה לאפריקה, דרום אמריקה, ומזרח אירופה. העובדה שבהצבעה באוקטובר 14 רק ארה"ב תמכה בישראל ומאז המספר רק הולך וגדל הודות למאמץ דיפלומטי בהובלת ראש הממשלה.

"למרות התוצאה המצוינת", המשיך שאמה הכהן, "עדיין מדובר בהצעות שאין להם מקום במשפחת העמים ובטח לא באונסק"ו. להצביע נגד מדינה ביום העצמאות שלה זה שפל חדש של מדינות ערב אבל תוצאות ההצבעה הם יום הכיפורים שלהם. הם המומים, הם הגיעו הבוקר זחוחים שהאיחוד האירופי בכיסם – וסיימו עם חמש מדינות חדשות שהצביעו בפעם הראשונה נגדם. דגלי ישראל המתנוססים בהר הבית ובכל רחבי ירושלים והארץ הם תשובה מוחצת למזימה הערבית לפגוע בריבונותנו ובקשר ההיסטורי של העם היהודי לירושלים, הר הבית והכותל".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון הוסיף כי "ההחלטה המעוותת הזו והניסיונות לערער על הקשר בין ישראל לירושלים לא ישנו את העובדה כי ירושלים היא בירתו הנצחית של העם היהודי. לדבריו, "ישראל לא תעבור בשתיקה מול ההחלטה המבישה הזו".

מוקדם יותר היום, בחידון התנ"ך העולמי לנוער שעמד בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להצבעה ואמר: "אין עם בעולם שירושלים קדושה וחשובה לו כמו העם היהודי, אף שהיום מתקיים דיון באונסק"ו שמנסה לכפור באמת הפשוטה הזאת. אנחנו כופרים באונסק"ו, אנחנו דוגלים באמת שלנו, שהיא האמת".

נתניהו תוקף ההחלטה הצפויה באונסק"ו: ירושלים קדושה לעם היהודי

הפעם, הפלסטינים, באמצעות מדינות ערב המקדמות את ההחלטה – אלג'יריה, מצרים, לבנון, מרוקו, עומאן, קטאר וסודאן – סיכמו מראש עם המדינות האירופיות על נוסח מרוכך, והסכימו להסיר ממנה משפטים שמנתקים את הזיקה של ישראל והעם היהודי להר הבית והכותל המערבי, כמו גם להוסיף משפט המדגיש את חשיבותה של ירושלים עבור שלוש הדתות – יהדות, נצרות ואסלאם.

עם זאת, הנוסח עדיין מתייחס לישראל ככוח כובש בירושלים וכן מותח ביקורת על פעולות ישראליות במזרח ירושלים ובעיר העתיקה ועל הסגר הימי שישראל מטילה על רצועת עזה, מבלי להזכיר את התקפות חמאס על ישראל.

בשבועיים האחרונים מנהל משרד החוץ ושגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה מגעים אינטנסיביים מול המדינות החברות בארגון וכך גם דיפלומטים ישראלים בערי הבירה של מדינות המוצא בניסיון לגייס כמה שיותר מדינות שיתנגדו או ימנעו בהצבעה. ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ סייע אף הוא במאמצים וניסה לגייס תמיכה בעמדת ישראל והוא צפוי להצביע נגדה בכל מקרה.

מקור מדיני בישראל מתח ביקורת על המהלך וטען כי בוועד המנהל של אונסק"ו מסרבים לעצור את התהליך הפוליטי שמדרדר את מעמד הארגון. "בניגוד להמלצת המנכ"לית של אונסק"ו ולהבטחות והצהרות של מנהיגים שונים בשנה האחרונה, באונסק"ו חוזרים על הריטואל של החלטה פוליטית אנטי ישראלית שמערערת על כל פעולה שישראל עושה בירושלים", טען.

המקור הוסיף כי "הצעת ההחלטה מאמצת את החלטות העבר שהתכחשו לקשר היהודי לעיר וממחזרת גינויים פוליטיים נגד ישראל ביחס לעזה. נציגי האיחוד האירופי, במקום לעצור את הפוליטיזציה כפי שהובטח לישראל, תומכים בה למעשה באמצעות הצעת נוסחים משלהם, כולל ביחס לשאלת ירושלים, שאין כל קשר בינם לבין המנדט של אונסק"ו".

המקור אף ציין כי ישראל מצפה כי המדינות החברות בארגון להצביע נגד ההחלטה שאותה הגדיר "אבסורדית". "הצעת ההחלטה הזאת לא תפגע בנחישות שלנו לפעול בירושלים לטובת כל תושביה, היא כן תפגע במעמד המידרדר של אונסק"ו וברלוונטיות שלו", חתם.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן