נשיא ארצות הברית נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בבית הלבן • טראמפ: "אעשה הכל כדי להשיג הסכם, אבל שלום לא ייכפה על הצדדים". אבו מאזן אמר לנשיא האמריקני: "מאמינים שבהנהגתך נגיע להסכם שלום היסטורי"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הגיע הערב לבית הלבן שם התקבל על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלחץ את ידו וליווה אותו פנימה לקראת פגישתם. לאחר מכן נכנסה לבית הלבן פמלייתו של אבו מאזן.

השניים דיברו על הצורך להשיג שלום בין ישראל לבין הפלסטינים, והנשיא האמריקני ציין: "אעשה הכל כדי להשיג הסכם שלום בין ישראל והפלסטינים. אני מוכן להיות מתווך, בורר ומתחזק של המהלך. שלום לא יכפה על הצדדים על ידי מדינה אחרת". אבו מאזן השיב: "אנחנו מצפים שישראל תכיר במדינה פלסטינית כפי שהפלסטינים מכירים במדינת ישראל".

יו"ר הרשות הוסיף ואמר שהגיע הזמן שישראל תסיים את הכיבוש אחרי 50 שנה."אנחנו העם היחיד שנשאר בעולם שעדיין חי תחת כיבוש. אנחנו שואפים ורוצים להשיג את החירות שלנו, את הכבוד העצמי שלנו ואת הזכות שלנו להגשמה עצמית. אנחנו רוצים שישראל תכיר במדינה הפלסטינית בדיוק כשם שהעם הפלסטיני מכיר במדינה הישראלית", אמר.

"אני מבטיח לך שאנחנו מגדלים את הנוער שלנו, את הילדים שלנו את הנכדים שלנו על תרבות של שלום. אנחנו מחויבים להביא חירות ביטחון ושלום כדי שילדינו יחיו כמו כל הילדים ברחבי העולם, לצד הילדים הישראלים בביטחון חירות ושלום".

טראמפ השיב לאבו מאזן "אנחנו הולכים להתניע הליך. דיברנו עם בנימין נתניהו, דיברנו עם מנהיגים ישראלים רבים, דיברנו עם נציגים רבים שלכם, רבים מאיתם איתנו כאן בארוחת הצהריים. לאורך שנות חיי שמעתי לרוב שהעסקה הקשה ביותר להשגה היא זו בין הישראלים לפלסטינים. בואו נוכיח שהם טעו וזה לא יהיה כל כך קשה? או.קיי?
ואבו מאזן ענה: או.קי.

הנשיא טראמפ התייחס לחזרתו של אבו מאזן לבית הלבן כנקודת ציון. "זה ציון להתקדמות גדולה לקראת חתימה על הסכם עם הישראלים, עם ישראל, לקראת שלום", אמר טראמפ. "אנחנו רוצים ליצור שלום בין ישראל לפלסטינים, אנחנו נשיג את זה. נעבוד מאוד קשה כדי להשיג את זה ונשקיע זמן רב. אני חושב שזו הזדמנות נהדרת ואני מאמין שאתה חש אותו הדבר, אדוני הנשיא".

אבו מאזן אמר כי השאיפה היא לעבוד עם טראמפ על מנת להשיג את הדיל ההיסטורי. "הבחירות האסטרטגיות שלנו הן להביא שלום על פי חזון שתי המדינות. מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שחיה במקביל ובשלום עם מדינה יהודית בגבולות 67'", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית. "היוזמה הערבית תאפשר לנו להילחם ולהביס את הטרור ואת הקבוצה הפושעת דאעש, שאין לה שום קשר לדתנו האצילה. אם נשיג שלום צודק ומקיף, הדבר יוביל גם ליחסים טובים של ישראל עם שאר המדינות הערביות השכנות".

עוד הוסיף אבו מאזן: "אנחנו מאמינים שאנחנו מסוגלים ויכולים להביא הצלחה למאמצנו, כי לך אדוני הנשיא יש לך את ההחלטיות והתשוקה לראות את זה מצליח. אנחנו נכנסים להזדמנות חדשה ואופק חדש שיאפשר לנו להביא שלום במובן זה. בנוגע לפתרון קבוע, אנחנו מאמינים שיש לכך פתרון. אני מאמין בנוקשות שזה אפשרי אנחנו יכולים לפתור זאת, ואני גם מאמין שנוכל לפתור את נושא הפליטים והאסירים. צריך לנקוט בצעדים כדי לדון בנושאים אלה לקראת הסכם".

אבו מאזן צפוי להיפגש במהלך ביקורו בוושינגטון גם עם שר החוץ האמריקני רקס טילרסון ועם בכירים אמריקנים נוספים. יו"ר הרשות הגיע לוושינגטון כשמאחוריו תמיכה מלאה של נשיא מצרים א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה שנועדו איתו לפני שהמריא לוושינגטון.

את אבו מאזן מלווים בוושינגטון יו"ר הוועד הפועל של אש"ף וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקת, וראש המודיעין הכללי הפלסטיני מאג'ד פרג'.

טראמפ ידרוש מאבו מאזן: "הפסיקו להעביר כספים למחבלים"

גורמים רשמיים בבית הלבן מסרו מוקדם יותר היום כי, הצעדים כוללים הפסקת תשלום למשפחות מחבלים הכלואים בבתי כלא בישראל והפסקת השימוש ברטוריקה אנטי-ישראלית. מנגד, הגורמים הוסיפו כי טראמפ ידגיש בפגישה הראשונה שלו עם אבו מאזן כי הוא סבור שהבנייה של ישראל בשטחים שאמורים להיות חלק מהמדינה הפלסטינית לא מסייעת בתהליך השלום.