על רקע התנגדות שר הביטחון לחוק השבת של המפלגות החרדיות, הגישו חברים במפלגתו הצעה המבקשת להתיר לרשויות המקומיות הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. "אין דין תל אביב כדין בני ברק", אמר היום ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו

חברי הכנסת עודד פורר ויוליה מילנובסקי הניחו היום (שני) על שולחן הכנסת הצעת חוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת – כך מדווח אתר וואלה. על פי ההצעה, רשויות מקומיות יהיו רשאיות להפעיל בשבת קווי תחבורה ציבורית בתחומיהן, והחלטותיהן יהיו "בהתאם למסקנות מסקר תושבים שייערך על פי חלוקתם לשכונות".

הצעת החוק עוד קובעת כי התשלום עבור נסיעות בשבת בהסעות ציבוריות יתבצע באמצעות כרטיס מגנטי בלבד. ההערכה היא כי במפלגתו של שר הביטחון החליטו להגיש את הצעת החוק כתגובה להצעת חוק השבת שהגישו המפלגות החרדיות, המבקשת לסתום חזרה את הפרצות בחומת השבת.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "סוגיית השבת היא אחת מהסוגיות החשובות והמורכבות הקיימות במדינה יהודית ודמוקרטית. ברוב המקומות בישראל אין כיום תנועה של תחבורה ציבורית מכניסת השבת ועד למוצאי השבת, בעוד שתנועת התחבורה הפרטית אינה מוגבלת".

"כתוצאה מכך, תושבי ישראל שאין ברשותם רכב פרטי מופלים לרעה בצורה בלתי הוגנת", עוד נכתב בדברי ההסבר. "הצעת חוק זו נועדה להסדיר הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי, כדי לתת מענה לצרכיהם של מרבית אזרחי המדינה ולאפשר את הפעלת תחבורה ציבורית בשבת לפי שיקול דעתה של כל רשות מקומית".

גורם בקואליציה העריך בשיחה עם וואלה! NEWS כי "אין סיכוי לקדם הצעה כזו בתוך הקואליציה הנוכחית". עם זאת, לדבריו, "יש בה מסר ששולח ליברמן נגד יוזמות החקיקה של המפלגות החרדיות". כזכור, ליברמן היה היחיד מבין שרי הממשלה שהתבטאו בעד פסיקת בג"ץ שהתירה חוקית את פתיחת העסקים תוך חילול השבת בעיר תל אביב.

ליברמן אמר אז כי "מדובר בחוק עירוני מידתי המאפשר, מצד אחד, לשמור על השבת כיום מנוחה, ומצד שני מעניק לאזרחים רבים מאוד אפשרות לבלות בשבת על פי רצונם ודרכם. לתל אביב יש אופי מסוים שהתפתח מאז קום המדינה, ואין שום סיבה שהמדינה תתערב ותפגע במרקם העירוני שהתגבש".

דברים דומים אמר היום אביגדור ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו, כאשר הבהיר כי מפלגתו לא תתמוך בהצעת החוק החרדית, וכי הוא מתנגד להעברת סמכויות השבת לידי שר הפנים אריה דרעי. "אין דין תל אביב כדין בני ברק", הצהיר ליברמן. "איש באמונתו יחיה".