יאיר לפיד מנסה לברוח מתדמית שונא החרדים, ואביגדור ליברמן עושה הכל על מנת לתפוס את האלקטורט שהתפנה על מנת להגדיל את כוחו בבחירות • אם ליברמן יתעקש, התחזית של לפיד לקיום בחירות תוך שנה עלולה להתממש • פרשנות

שר הביטחון אביגדור ליברמן, נחשב לידיד של שר הפנים אריה דרעי. אך כאשר מדובר באפשרות להגדיל את כוחו בסקרים, ליברמן אינו ממצמץ ויוצא בחריפות נגד הצעת החוק שהגישו המפלגות החרדיות המבקשות לתקן את שעיוותו שופטי הבג"ץ בהתירם לפתוח חוקית את המרכולים בעיר תל אביב.

"האפשרות של שר הפנים להתערב בחוקי עזר ולבטל חוקים של השלטון המקומי – אני חושב שזה צעד מיותר לגמרי", אומר ליברמן בהתייחסות לדרישת ידידו להעביר לעצמו את הסמכויות בנוגע לפתיחת עסקים בשבת. "אין שום סיבה שהשלטון המרכזי ייכנס למהלך של השלטון המקומי. השלטון המקומי יודע איך לנהל את ענייניו".

מצד אחד, נראה כי ליברמן נחוש למנוע מהצעת חוק השבת לעבור. בתמלול דבריו בישיבת הסיעה שנשלחה לכתבים על ידי דוברות המפלגה, מופיעים דבריו בנושא זה בראש הנושאים, למרות שהתייחס גם לעניינים הנמצאים בתקשורת הכללית בראש הכותרות, כמו שביתת האסירים, אבו מאזן, הנושא המדיני ועוד.

מצד שני, ליברמן הצהיר בישיבת הסיעה: אנחנו בהחלט נשתדל לבטא את דעתנו  בצורה ברורה, אנחנו לא מחפשים סיבות ותירוצים לריב, אבל גם לא לוותר על העקרונות שלנו". מילים שנראות כמו בניית סולם עתידי לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס גם בדבריו אלו, וגם בהצעת החוק של חברי מפלגתו המבקשים להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

מה גורם לליברמן לנקוט בעמדות אלו? חשוב לזכור, כי בנושאי דת ומדינה, ישראל ביתנו אף פעם לא צעדה יד ביד עם המפלגות החרדיות. יצוין גם כי ליברמן היה היחיד מבין שרי הממשלה שבירך על אותה החלטה אומללה של בג"ץ שהתירה את חילול השבת בעיר העברית הראשונה, כמו גם חוקים שונים אותם ניסה לקדם בעבר, כמו בנושאי גיור ועוד.

מנגד, במפלגות החרדיות לא ימהרו לוותר על העברת הסמכויות לידי שר הפנים אריה דרעי, תוך דרישה חד משמעית לחוק שיחול גם רטרואקטיבית ויאפשר להפוך את פסיקת הבג"ץ על פיה ולהורות על סגירת העסקים בשבת, גם בעיר תל אביב. כל ראשי המפלגות החרדיות התבטאו בנושא והצהירו כי הפעם לא ייכנעו גם במחיר של משבר קואליציוני.

בקדנציה הנוכחית, בה מנסה יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד לברוח מתדמיתו כשונא חרדים, תוך הימנעות כמעט מוחלטת – בדגש על המילה כמעט – מהתעסקות בנושאי דת ומדינה, נראה כי ליברמן שש על כל הזדמנות להוכיח את עמדותיו בנושאים אלו, ככל הנראה מתוך תקוה כי הדבר יוסיף למפלגתו, ישראל ביתנו, קולות של אי אלו שונאי דת שעדיין קיימים לצערנו בארץ הקודש.

היום העריך לפיד כי הבחירות יתקיימו תוך שנה. הוא אומנם ציין נימוקים אחרים שהובילו אותו למסקנה זו, אך בינתיים נראה, כי אם מי שמנסה לתפוס את מקומו לא יהיה זה שממצמץ ראשון, ההערכה שלו תתקיים.

ליברמן נגד החרדים: הצעת חוק להפעלת תח"צ בשבת