נשיא טורקיה ארדואן בנאום חריף נגד ישראל: "ישראל גזענית ומפלה, המצור על עזה אינו אנושי". בנוסף למוסלמים להגיע לירושלים בכדי לתמוך בפלסטינים: "עלו במאות אלפים למסגד אל-אקצה"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף הערב (יום ב') קשות את ישראל, והבטיח כי ארצו לא תאפשר להשתיק את קריאות התפילה בירושלים, ארדואן קרא למוסלמים לעלות למסגד אל-אקצה בהמוניהם כדי להגן על זהותו המוסלמית.

ארדואן אמר את הדברים בפתיחת אירוע "פורום אל-קודס ווקף הבינלאומי" באיסטנבול. "טורקיה רואה חשיבות רבה בהתנגדות המוצדקת של הפלסטינים והיא לא תיכנע לניסיונות הישראליים לשנות את הסטטוס-קוו במסגד אל-אקצה", אמר ארדואן

ארדואן האשים את הקהילה הבינלאומית כי היא שותקת על יחסה של ישראל לפלסטינים: "ישראל מרגישה שהיא חסינה מעונש על פשעיהם, אבל הקהילה הבינלאומית צריכה להתייצב מולם. אי אפשר לכונן שלום באזור אם החוק הבינלאומי נותר אדיש למעשי טבח ולאכזריות".

הנשיא קרא ליותר מוסלמים להגיע לירושלים כדי לתמוך בפלסטינים. "עלינו כמוסלמים לבקר באל אקצה הרבה יותר", אמר, וציין כי מטורקיה הגיעו לירושלים כ-26 אלף תיירים ב-2015, המספר הגבוה ביותר מכל המדינות המוסלמיות, אך נמוך בהרבה ממאות אלפי אמריקנים, רוסים וצרפתים.

"מדוע מאות אלפי מוסלמים לא יבקרו גם הם באל קודס?", תהה ארדואן. "ביקורים אלו יהיו התמיכה הגדולה ביותר באחינו שם".

על חוק המואזין, שאמור לאסור כריזה במסגדים בשעות הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות כדי למנוע רעש, אמר ארדואן: "הצעת חוק שמטרתה לאסור קריאות מואזין בתפילות הבוקר במסגדים ממתינה לאישור בפרלמנט הישראלי. העובדה שעניין כזה אפילו עולה לסדר היום מבישה".

ארדואן הוסיף: "ראוי לשים לב לעובדה שדווקא מי שמדברים על חופש המחשבה והאמונה בכל הזדמנות מאשרים את הצעד הזה בשתיקתם. אינשאללה, לא נאפשר להשתיק את התפילות בשמי ירושלים". בעיתון הטורקי דיווחו כי ארדואן פנה למנהיגים הישראלים ואמר: "אם אתם שלמים באמונתכם, מדוע אתם פוחדים מקול תפילותינו?".

בנאומו הזהיר ארדואן מהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים ואמר כי יש להסיר את האפשרות הזו מסדר היום. הוא האשים את ישראל באפליה ובגזענות כלפי הפלסטינים, והצהיר שלסגר הישראלי על עזה "אין מקום באנושות". ארדואן הוסיף "הפתרון היחיד הוא הקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית לחלוטין שבירתה מזרח ירושלים ושתוקם בגבולות 1967"