במהלך דיון בעתירות שהוגשו נגד החוק השנוי במחלוקת, הודה היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, כי "בהליך החקיקה נפל פגם היורד לשורשו של ההליך". בשל כך הציעו השופטים להחזיר את החקיקה לדין בועדת הכספים

האם אנחנו עומדים בפני אחת הדרמות הגדולות של השנים האחרונות בתחום החקיקה בכנסת? כמו שזה נראה כרגע, התשובה חיובית. בג"ץ דן היום ממושכות בעתירות שהגישו חברי סיעת 'המחנה הציוני' נגד חוק מיסוי דירה שלישית..

במהלך הדיון הודה היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, כי במהלך החקיקה נפלו פגמים מהותיים מצד הממשלה. בשל כך הכריעו השופטים להחזיר את החוק להליך חקיקה מחודש בועדת הכספים. השופטים הורו למדינה להגיב להחלטה עד ליום ראשון ואם ההצעה תתקבל באופן סופי, החוק יידון שוב בוועדת הכספים ורק אז יגיע לקריאה שנייה ושלישית.

עו"ד ינון שהודה, כאמור, בפגמים שנפלו, טען שאין להתחיל את חקיקי ההליכה מהתחלה. "חשובה תקינות הליכי החקיקה כפי שהדבר בא לידי ביטוי במקרה הזה – שהוא מאוד קיצוני וחריג. היה פה משהו חריג וקיצוני אבל אני חלוק עם העותרים על התוצאה הסופית", הוא טען.

למרות זאת הורו השופטים להחזיר את הדיון לועדת הכספיים, אם המדינה לא תספק תשובה משביעת רצון לטענות שהעלו העותרים. נשיאת העליון, מרים נאור, תהתה: "למה לא היה אפשר לחכות מספר ימים עם הדיון בחוק? עיון בפרוטוקולים של ועדת הכספים מלמד שהדיון בחוק נעשה 'מהר מהר'. חברי הכנסת דנו בחוק בשעת לילה מאוחרת, אחרי שני לילות שבהם עבדו עד שעה מאוחרת זה הרי לא פיקוח נפש".

פוטנציאל לביטול החוק: למרות שבמבט ראשון נראה כי מדובר בהליך פרוצדורלי פשוט, פסיקת בג"ץ היום עשויה/עלולה להוביל לביטול החוק. הסיבה: רוב חברי הקואליצה, בהם הנציגים החרדים, התנגדו נחרצות לחוק והצביעו בעדו אך בשל המחויבות הקואליציונית. אם בסופו של יום הוא יחזור לועדת הכספים לצורך חקיקה מחדש, אין לדעת כיצד יתגלגלו העניינים, כשיותר מסביר להניח שמרכיבים בקואליציה יתנו את התמיכה בחוק בתמורה פוליטית משמעותית מכחלון (התאגיד, תקציבים ועוד).

במקרה הגרוע יותר, לאור הדם הרע בין המפלגות השונות, החוק יקבר ולא יעלה להצבעה.

המס על דירה שלישית: כל מה שאתם צריכים לדעת על מיסוי דירות