שר האוצר תקף את מפלגות האופוזיציה על התנגדותן לחוק המיסוי על דירה שלישית: "משמעות ביטול החוק היא למנוע דירה מהזוגות הצעירים". בתוך כך אושר במליאה סעיף הגדלת נקודות הזיכוי במס להורים, כחלק מתוכנית "נטו משפחה"

שר האוצר, משה כחלון תקף הערב במליאת הכנסת את מפלגות האופוזיציה שהתנגדו לחוק המיסוי על דירה שלישית.

"מביך לראות את מפלגת העבודה עומדת בבית המשפט, ומנסה לשכנע את השופטים לקבל החלטה שמחרבת את הסיכוי של הזוגות הצעירים להגיע לדירה", אמר כחלון.

"אני רואה את ההתנגדות של יש עתיד ומפלגת העבודה למס דירה שלישית, ופשוט מסרב להאמין. יש כאן 3 שורות של חברי כנסת שרכבו לכנסת על גבי המחאה החברתית, מעמד הביניים האמין לכם ושלח אתכם לייצג אותו בכנסת, ואתם הולכים נגדו לבית המשפט?? אתם הלכתם לבית המשפט בשביל לוודא שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם. את החוק הזה דרשו הצעירים שיצאו לרחובות".

כחלון הוסיף כי "אתם מדברים על דורסנות של הליכי החקיקה בכנסת? אנחנו מגנים על הזוגות הצעירים מפני הדורסנות שלכם. אתם הולכים עם האנשים החזקים שיש להם 4 ו-5 דירות כי אתם פשוט מפחדים".

מוקדם יותר החליט סופית כחלון למרות המלצת בג"צ שלא להביא את הדיון על מס דירה שלישית לחקיקה חוזרת בכנסת.

משמעות ההחלטה היא שכחלון משאיר את ההכרעה הדרמטית בידי בג"צ, לטענת השר המליאה לא תאשר בשנית את החוק ולכן הוא מעדיף לקדם במקום את תכנית הדגל החדשה שלו – נטו משפחה

כחלון: "לא אביא את מס על דירה שלישית לחקיקה נוספת"

ובתוך כך, מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה השנייה והשלישית את הגדלת נקודות הזיכוי במסגרת תכנית נטו למשפחה ברוב של 51 ח"כים בעד ובהיעדר מתנגדים או נמנעים. התכנית כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות, ביטול המכסים על הסלולר, על בגדי תינוקות והנעלה ועוד.

כחלק מהתכנית ביקש שר האוצר להגדיל ולהשוות נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים. לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה התכנית תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות לבני זוג עובדים, הורים לילדים קטנים עד גיל 6. זאת באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום, והשוואתן בין גברים לנשים. הגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג עם ילדים צפוי להסתכם בעקבות המהלך באלפי שקלים בשנה. שווי נקודת הזיכוי הוא 215 ש"ח בחודש.

השורה התחתונה: כמה כסף תרוויחו מתכנית 'נטו למשפחה'

כחלון הוסיף "בערב הזה יוצא מסר ברור וחד מבית המחוקקים הנכבד הזה לאזרחי ישראל. כנסת ישראל אומרת היום בקול צלול וברור לאזרח העובד שהיא יודעת גם לתת. לא רק לקחת. היא אומרת לאזרחים העובדים – אתם שלחתם אותנו לייצג אתכם ואנחנו עובדים עבורכם. תכנית נטו משפחה מביאה בשורה לזוגות צעירים עובדים, מעודדת יציאה לשוק התעסוקה, מגדילה את שוויון ההזדמנויות. מעל לכל, היא תכנית שרואה בבני אדם אנשים ולא מספרים. כל השנים סיפרו לנו שהצמיחה תחלחל לשכבות התחתונות, היום אנחנו אומרים לא – אנחנו נפנה את הכסף לשכבות החלשות ומשם נצמיח את המשק".