עם כניסתו לתפקיד, ביקש המפכ"ל החדש לגבש נוהל, ולפיו כל שוטר המועמד לקידום יחויב לעבור בדיקת פוליגרף, בימים אלו מגובשת היוזמה לכדי אישור משפטי וחוקי - אלא שכעת מבקש יו"ר ועדת הפנים להחיל את הנוהל על כלל קציני החקירות

האם הכנסת ניצבת על מסלול התנגשות מול משטרת ישראל? תלוי את מי שואלים.

כזכור, עם כניסתו של מפכ"ל המשטרה החדש לתפקיד, ביקש רנ"צ רוני אלשיך לחולל מהפך תדמיתי במוסד עליו הופקד, לאחר שסבל באותה תקופה מרמת אימון נמוכה בקרב שדרות הציבור. בשל כך ביקש אלשיך לגבש נוהל ולפיו על כל קצין בדרגת ניצב שיקודם במשטרה, יהיה לעבור בדיקת פוליגרף. אלא שכוונה זו הובילה עד מהרה לסערה תקשורתית אדירה כשבלב הביקורת עמדה הטענה כי מדובר בהכפשת כלל עובדי משטרת ישראל שיסווגו מעתה כחשודים פוטנציאליים.

בהמשך הוחלט לגבש נוהל הנחיות ברור ומפורטו בנושא, וזאת מתוך כוונה שהיוזמה תוביל למינימום פגיעה בעובדי המשטרה, אלא שבעוד בימים האחרונים גובשו להם ההנחיות והנהלים לכדי תוקף חוקי ומשפטי באמצעות הוועדות בכנסת, הודיע יושב ראש ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), כי הוא מתנה את המשך הליך האישור בוועדה בראשותו, בכך שההנחיה לעבור בדיקת פוליגרף תחול לא רק על המועמדים לקידום, אלא על כלל 1600 קציני החקירות המשרתים במשטרת ישראל. כאשר בפועל מדובר ברוב השוטרים החל מדרגת פקד ומעלה.

בתגובה לביקורת המוטחת מכיוון המשטרה משיב אמסלם, "אני חושב שכדי לשמור על משטרת ישראל נכון שאחת לשלוש שנים קציני החקירות יעברו פוליגרף".

לדבריו, "אם הכל בסדר ממה יש לפחד? אם אני הייתי מפכ"ל, הייתי יוזם את זה, כי הנושא הזה בא כדי לשמור על המשטרה. הם מוציאים מאות אלפי שקלים על יועץ תדמית, יש להם מערכת שלמה של יחסי ציבור — לכן אני חושב שהחוק הזה יחזק את התדמית והאמינות של המשטרה בצורה הטובה ביותר".

אלא שבקרב כחולי המדים מסרבים לקבל את הדברים וגורמים במשטרה מצוטטים ב'ידיעות' כמי שמזהירים, כי "אי־אפשר להטיל דופי בכל עובדי הארגון – פוליגרף זה כלי אגרסיבי מאוד. אתה 'מתפשט' מול החוקר, ואין סיבה שכל קציני החקירות במשטרה יעברו זאת. זה שאין ועד עובדים למשטרה לא אומר שאפשר לפגוע בזכויות העובדים בצורה כזאת".

גורמים במשטרה לא שוללים כי אחד ממניעיו של ח"כ אמסלם, הם ההדלפות המגמתיות מתוך חדרי החקירות. אותם בכירים מגלים מורת רוח מהרמיזה ששוטרים הם אלו שמדליפים וסבורים, כי מדובר בדרישה מופרזת מבחינה ערכית ופרקטית.