במהלך ביקורו בארץ, צפוי נשיא ארה"ב לנאום במצדה. ראש הממשלה מבקש אף הוא לנאום במקום, אך בינתיים נתניהו צפוי לומר רק כמה מילים לפני הנאום של טראמפ • וגם: מדוע טראמפ לא ינאם בכנסת?

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין לשאת נאום במצדה לצדו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בשבוע הבא, והבקשה נשקלת כעת על ידי מארגני הביקור בצד האמריקני. גורמים המעורים במגעים אמרו כי בשלב זה בבית הלבן מסתייגים מהרעיון.

אנשי לשכת נתניהו ביקשו בימים האחרונים לבחון את האפשרות שגם נתניהו יישא דברים במשך חמש עד שבע דקות, אך לדברי גורמים המעורבים בהכנות, ההחלטה הסופית נתונה בידי וושינגטון, ובשלב זה – לפי התכנון, נתניהו רק אמור לומר רק כמה מילים לפני נאומו של טראמפ, שבו יציג אותו ויברך אותו.

בסוף השבוע הגיעה לארץ המשלחת המקדימה של הבית הלבן והשירות החשאי לקראת הגעתו של הנשיא בשבוע הבא לביקור ראשון בישראל, שבמסגרתו טראמפ צפוי לנאום במצדה. טראמפ צפוי לשהות בישראל במשך 26 שעות, בתחנה השנייה שלו במסע הראשון שלו מחוץ לגבולות ארצות הברית, לאחר שיבקר בערב הסעודית וייפגש שם עם מנהיגים ערבים.

לפי התכנון הראשוני, עם הגעתו, הנשיא צפוי להתקבל במשמר כבוד בנמל התעופה בן גוריון על ידי ראש הממשלה ונשיא המדינה ראובן ריבלין, שילווה בשירה משותפת של שני ההמנונים. בהמשך הביקור הוא צפוי לבקר במוזיאון יד ושם ובכותל המערבי, לקיים פגישות מדיניות עם ראש הממשלה ונשיא המדינה ולהתארח בארוחת ערב חגיגית אצל נתניהו ורעייתו. ביום השני של הביקור, טראמפ צפוי לשאת נאום במצדה, לפני שימשיך לביקור בבית לחם ולפגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בינתיים יש מי שמנסה להביא לכך שנשיא ארה"ב יישא דברים גם בכנסת. ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) פנה השבוע ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שיפעל מול לשכת טראמפ כדי לשכנעו לנאום גם במשכן. "אני מוצא טעם לפגם בכך שבביקורו הראשון של הנשיא טראמפ בארץ לא תואם עבורו ביקור במשכן הכנסת, על מנת שתינתן לו האפשרות לפרוש את משנתו המדינית בפני נבחרי העם", ציין ח"כ חסון במכתבו.

"הנשיא טראמפ התבטא לאחרונה מספר פעמים בנוגע להתנעת התהליך המדיני במזרח התיכון, וכראוי ביחסים בין שתי מדינות דמוקרטיות, ראוי שמסרים כאלה לא יועברו אך ורק בין ממשלות, אלא בין שני העמים. מסריו החשובים של הנשיא טראמפ לציבור הישראלי צריכים להישמע לא רק בפגישות בין בכירים, או באירועים סגורים ואקסקלוסיביים במצדה, אלא בראש ובראשונה בכנסת ישראל".

ח"כ חסון ציין ראשי מדינות שנאמו בכנסת בשנים האחרונות, בהם נשיאי צרפת והודו וראשי הממשלות של בריטניה, קנדה ואיטליה. גם נשיאי ארצות הברית קודמים כגון ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן נאמו בפני הכנסת. "אני מודע היטב לכך שמדובר בביקור מורכב שמתאפיין בלו"ז צפוף, אך פונה אליכם בבקשה לפעול מול לשכת הנשיא טראמפ", סיכם ח"כ חסון.

בכנסת אומרים כי מתכונת הגעתו של הנשיא אינה מוגדרת כביקור ממלכתי, אלא כביקור עבודה. משכך, נושא נשיאת נאום ברשות המחוקקת לא עלה על הפרק.