במהלך ביקור של צוות ההכנה האמריקני והישראלי בכותל, ביקשו האמריקנים מהישראלים לעזוב: "זה לא שטח שלכם. זה בשטח הגדה המערבית". בישראל זעמו: "משוכנעים שזה מנוגד למדיניות הנשיא"

ימים בודדים לפני ביקורו ההיסטורי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל תקרית דיפלומטית אירעה אתמול (יום א') בכותל המערבי.

צוות ההכנה האמריקאי ביקש מהצוות הישראלי לביקור לעזוב את המקום: "זה לא שטח שלכם. זה בשטח הגדה המערבית", אמרו שניים מחברי הצוות האמריקני.
התקרית אירעה במהלך ביקור משותף של צוות ההכנה האמריקני והישראלי לקראת ביקור טראמפ בישראל.

בלשכת ראש הממשלה ביקשו להתלוות לביקור בכותל, אך נענו כי זהו ביקור פרטי. כאשר הם ביקשו לצלם את ביקורו של דונלד טראמפ בכותל, האמריקאים טענו בתגובה כי הכותל הוא "שטח במחלוקת", ולא שטח השייך לישראל.

"אנחנו מבקשים מכם שתלכו מכאן. אנחנו רוצים להיות פה לבד. אנחנו לא יכולים להיות פה עם ישראלים רשמיים. זה לא שטח שלכם. זה בשטח הגדה המערבית. זה ביקור פרטי של הנשיא וזה לא קשור אליכם. זה לא עניינכם".

הצוות הישראלי היה בהלם והטיח חזרה: "מה שאתם אומרים לא מקובל לחלוטין ואנחנו דוחים את זה על הסף. זה מקום קדוש בריבונות ישראלית". הישראלים מיהרו להתקשר ללשכת ראש הממשלה כדי לדווח על האמירות האמריקניות.

גורם בלשכת ראש הממשלה מסר בתגובה: "האמירה שהכותל המערבי הוא שטח בגדה המערבית, התקבלה בתדהמה. בישראל משוכנעים שאמירה זו מנוגדת למדיניות הנשיא טראמפ, כפי שבא לידי ביטוי בהתנגדות התקיפה להחלטת מועצת הביטחון האחרונה. ישראל פנתה לארה"ב בעניין זה".

במקביל נחת הערב בישראל שגריר ארצות הברית הנכנס דיוויד פרידמן, מיד עם הגיעו נסע לכותל המערבי שם קרא תהילים: "זו הייתה נסיעה ארוכה, אנחנו מעט עייפים", אמר השגריר החדש.
"רצינו להגיע ישירות מנמל התעופה למקום הקדוש ביותר בכל העולם היהודי – הכותל המערבי. הגעתי עם אשתי ועם בתי, יתר בני המשפחה עדיין בארצות הברית".

"התפללתי כמובן לשלום משפחתי, ילדיי, נכדיי. התפללתי למען הנשיא ואיחלתי לו הצלחה, בעיקר בנסיעה הקרובה. אני מקווה שכולכם מאחלים לו הצלחה. זו תהיה נסיעה מדהימה ואמרתי את הברכה שאומרים כשמגיעים לציון דרך: שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. שהקב"ה יברך את ארצות הברית ואת מדינת ישראל – וכמובן את הקשר החזק והבלתי שביר ביניהן"