שגריר ארצות הברית החדש שנחת אתמול בישראל מרגיע: "לא יודע אם ישראל תידרש אי פעם לעשות וויתורים" ומבטיח, "הישראלים יהיו מרוצים מהנאום שיישא הנשיא בביקורו בארץ בשבוע הבא"

שגריר ארצות הברית החדש דייויד פרידמן שנחת אתמול בישראל, מבקש להרגיע את הרוחות לאחר שורת התבטאויות שנויות במחלוקת שנאמרו על ידי אנשי הסגל הדיפלומטי בבית הלבן ואומר, כי ארצות הברית איננה מתכוונת לדרוש מישראל להקפיא את הבניה בהתנחלויות כשהוא מוסיף, "לא יודע אם ישראל תצטרך לעשות אי פעם ויתורים".

לדברי השגריר, "הנשיא מגיע לישראל בתחילת השבוע הבא ללא כל תכנית מדינית ספציפית או מפת דרכים".

"טראמפ הבהיר בכמה הזדמנויות, כי ברצונו לראות את הצדדים יושבים יחד ללא תנאים מוקדמים ומדברים, בתקווה שהדבר יוביל לשלום".

הוא חזר על דברים שנשמעו מפיהם של גורמים נוספים בבית הלבן שהבהירו, כי "ארה"ב לא תכתיב כיצד אתם צריכים לחיות כאן ביחד, זאת תצטרך להיות ההחלטה שאתם תחליטו לבד".

"הישראלים יהיו מרוצים מנאום טראמפ בארץ", הבהיר פרידמן.

בנושא העברת השגרירות בחר השגריר המיועד שלא להתייחס באופן ספיציפי אך מדבריו ניתן היה להבין כי הממשל לא נסוג בו מכוונתו בענין, וכי אם המהלך לא ימומש בעוד כשבועיים, המועד בו על הנשיא להחליט אם לחתום על הארכת הצו הזמני להותרת השגרירות בתל אביב, הרי שהמהלך ימומש במועד הבא שיתאפשר (בעוד כחצי שנה).

הלילה התבטאה בענין שגרירת ארצות הברית באו"ם הגב' ניקי היילי ואמרה, כי "ברור לכל שעל השגרירות לעבור לירושלים".

"אני מאמינה שהבירה צריכה להיות ירושלים והשגרירות צריכה לעבור לשם. כל הממשלה היא שם", יחד עם זאת הביעה היילי מודעות לרגישות שבצעד כשהיא מטעימה כי "החלק הבעייתי הוא איך הפלסטינים יתייחסו לזה ואיך הישראלים יתייחסו לזה. אנחנו יודעים שהישראלים לא רוצים לוותר על ירושלים בכלל וצריך לראות עד כמה חזק הפלסטינים יעמדו על כך – הכותל הוא חלק מישראל – תמיד ראינו זאת וכך אנחנו צריכים להתייחס לזה".