מו"מ ישיר ללא הקפאת בניה • דיווח: כך תיראה יוזמת השלום של טראמפ

בישראל ממשיכים להיערך לביקור הבזק של נשיא ארה"ב ביום שני הקרוב. בינתיים מפרסם העיתון 'אל-חיאת' את יוזמת השלום של טראמפ, במרכזה: מו"מ צפוף, מוגבל בזמן ולא נתון לתנאים מוקדמים

בישראל ממשיכים להיערך לביקורו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ביום שני הקרוב. ראו הרחבה כאן. בינתיים מפרסם העיתון 'אל חיאת,' היוצא לאור בלונדון, את "יוזמת השלום של טראמפ".

במרכז היוזמה: מו"מ ישיר בין נתניהו לאבו מאזן, ללא תנאים מוקדמים כדוגמת הקפאת הבניה. בנוסף: המו"מ יהיה נתון ללו"ז מוסכם מראש של שנה עד שנה וחצי.

ע"פ הדיווח, טראמפ אמר למקורביו כי "הניסיונות הקודמים לא הוכיחו את עצמם ויש לנסות דרכים נוספות".

עוד דווח כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הסכים למהלך.

כזכור, הבית הלבן פרסם בליל חמישי האחרון סרטון המפרט את יעדי הביקור הראשון של הנשיא דונלד טראמפ מחוץ לתחומי ארצות הברית – וכלל מפה שנויה במחלוקת של ישראל.

הסרטון הציג את המדינות שאליהן יטוס טראמפ – סעודיה, ישראל, הוותיקן, בלגיה ואיטליה – תוך שימוש בגרפיקה ובמפות של מדינות אלה. התחנה השנייה במסע צפויה להיות מדינת ישראל.

מפת ישראל שציינה באופן גרפי את תחנתו של טראמפ אינה כוללת את רמת הגולן, שסופחה לישראל על-פי חוק, ואת שטחי יהודה והשומרון שעליהם שולטת ישראל מאז מלחמת ששת הימים.

כל זאת, בימים שבהם מלאו בדיוק 50 שנה למלחמת ששת הימים, ולאחר שבוע שבו ערערו פקידים אמריקניים בכירים על חוקיות השליטה הישראלית בכותל המערבי.

עם זאת, למרות השטחים החסרים, היה ברור מהמפה שפורסמה כי ביקורו של הנשיא יתמקד בירושלים. לצד המפה נכתב כי טראמפ ייפגש עם ראש ממשלת ישראל ונשיא המדינה, יניח זר וינאם ביד ושם, יישא דברים במוזיאון ישראל וייפגש גם עם נשיא הרשות הפלסטינית.

כאמור, במהלך ההכנות לביקור התבקש הצוות הישראלי על ידי מקבילו האמריקני לעזוב את רחבת הכותל, בטיעון הבא: "זה לא שטח שלכם. זה בשטח הגדה המערבית", אמרו שניים מחברי הצוות האמריקני. בישראל קיבלו את האמירה בתדהמה. הצוות הישראלי היה בהלם והטיח חזרה: "מה שאתם אומרים לא מקובל לחלוטין ואנחנו דוחים את זה על הסף. זה מקום קדוש בריבונות ישראלית".

הישראלים מיהרו להתקשר ללשכת ראש הממשלה כדי לדווח על האמירות האמריקניות. בנוסף, האמריקנים גם דחו את ההצעה הישראלית שצוותים של לשכת העיתונות הממשלתית יתעדו בשידור חי את ביקור הנשיא טראמפ בכותל. "זה ביקור פרטי", טענו האמריקנים. במקביל, היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ה.ר מקמאסטר, התחמק משאלה ישירה באשר לאמירות של הצוות האמריקני.

כשנשאל מקמאסטר אם הבית הלבן מכיר בכותל כחלק ממדינת ישראל, הוא אמר: "זו שאלה של מדיניות. הנשיא הולך לבקר בכותל כחלק ממדיניות לקדם אחווה ואחדות בין כל הדתות". זמן קצר לאחר מכן נשאל דובר הבית הלבן שון ספייסר שאלה דומה, ואף הוא התחמק מתשובה: "הכותל המערבי הוא אחד המקומות הקדושים במדינה וברור שהוא בירושלים".

בהמשך התייחסה לכך שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, שאמרה: "אני לא יודע מה המדיניות של הממשל, אבל אני מאמינה שהכותל המערבי הוא חלק מישראל. אני חושבת שכך התייחסנו לעניין בעבר וכך אנחנו צריכים להתייחס לכך גם היום. תמיד חשבנו שהכותל המערבי הוא חלק מישראל".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *