בחירתו של נשיא ארה"ב לשאל את נאומו המרכזי במוזיאון ישראל ולא במשכן הכנסת גרמה להרמת גבות במערכת הפוליטית והמדינית. ח"כ יולי אדלשטיין חושף את הסיבה להחלטה. סיבה שהיא - בלשון המעטה - לא בדיוק מחמיאה לפרלמנט הישראלי

החלטתו של נשיא ארה"ב לשאת את נאומו המרכזי במוזיאון ישראל ולא בבמשכן הכנסת, עוררה תמיהות בקרב גורמים פוליטיים ומדיניים. יו"ר הכנסת חושף אחה"צ את פתרון התעלומה ממנה עולה כי טראמפ ואנשיו חששו מפני קריאות ביניים במהלך הנאום.

בנאום שנשא אחה"צ אמר אדלשטיין: ״חברי הכנסת, כקול קורא במדבר, אני רק מזמין אתכם לחלום עשר שניות יחד אתי, על הבניין שלנו בשעה האחרונה, שהוא לא נראה כרגע כמו שהוא נראה, אלא הומה אדם, איזה 160-150 איש במליאה כאן, כי כל הח"כים וכל השרים, וגם חכ"לים ושרים לשעבר נמצאים כאן, והיציע מלא עד אפס מקום, ועשרות צוותי טלוויזיה מרחבי העולם כאן לקראת הנאום של הנשיא טראמפ. ואני מציע לכם לקחת בחשבון שבגלל – כמה? חמישה, שישה, שבעה חברים, ש-20 שניות של תהילה מדומה יותר חשובות להם מכבודה של הכנסת, של הפרלמנט שלנו ושל מדינת ישראל, כל זה לא קרה!

תהילים, שיחה על הכותל ומזכרת: הדקות של הרב רבינוביץ עם טראמפ

ואני אומר את הדברים האלה בידיעה מן הדיונים שהתקיימו, לא כאן, אלא בוושינגטון די.סי. בבית הלבן. מי ייתן ויהיה זה חומר למחשבה לכמה מן נבחרי ציבור, לא לעובדים המסורים".

לדבריו: "עד אתמול לא העזתי לומר את זה, עד שהגיעה המשלחת האמריקנית, והיה לי זמן. חברי חבר הכנסת נחמן שי, הנושא של הנאום בכנסת עלה כאופציה ראשונה בדיונים. הובהר על-ידי הנוכחים לצוות של הנשיא, שלא יכולים להבטיח נאום ללא הפרעות, ובזה זה ירד מסדר-היום. חברי הכנסת, עצוב אבל זאת המציאות. אני מקווה שבסופו של דבר זה לא יהיה קול קורא במדבר, אלא גם מה שנקרא בשפתו של הנשיא טראמפ Call for Action, ואנחנו קצת נשנה את דרכינו״.

בעקבות העובדה שהנשיא טראמפ לא כיבד את הכנסת בנוכחותו וזאת רק בשל חוסר יכולתה של המשלחת הישראלית להתחייב לנאום ללא הפרעות, פנה ח"כ עודד פורר ליו"ר ועדת הכנסת בבקשה לשנות את התקנון ולהרחיב את סמכויות היו"ר וסמכויותיה של ועדת האתיקה בעניין ביקור ראשי מדינות.

טראמפ לנתניהו: "אני מבטיח לך שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני"