התוכנית הסודית והמחוותית של נתניהו כלפי האמריקנים נחשפת - "השכונות המדוברות הרי מעולם לא היוו חלק מהעיר ירושלים, כך שהמהלך איננו צפוי לגרום לזעזועים פוליטיים - ומה באשר לאיומי הטרור? צה"ל יידע לנצח"

לאחר שאמש נחשף כי ראשי המועצה לביטחון לאומי הציגו בפני ראש הממשלה הצעה ולפיה השכונות 'שועפאט' ו'כפר עקב' שבמזרח ירושלים ינותקו מהעיר ויהפכו למעין מועצה מקומית נפרדת המתוקצבת על ידי המדינה, מתברר כי מדובר בתוכנית רחבה הרבה יותר ושעיקריה אף הוצגו בפני האמריקנים במהלך ביקורו של הנשיא טראמפ בישראל.

מתברר, כי כבר לפני חודשים אחדים מינה ראש הממשלה את חברת הכנסת הד"ר ענת ברקו (הליכוד), לשרטט ולגבש מגוון אופציות, לאפשרות של ניתוק האחריות המוניציפלית משורה ארוכה של שכונות ערביות במזרח ירושלים והפיכתן למעין רשויות בפני עצמן.

לפי הדיווח, מדובר בתוכנית בת שתי שלבים, אשר המדינה תתבקש להפנות לשם כך משאבים ואמצעים נוספים, כשהמטרה היא, נטילת אחריות פלסטינית לאותן שוכונות תוך הפעלת שרותים מוניציפליים מלאים, כגון חינוך, תברואה, בריאות ועוד, כאשר בשלב השני, יישלו מאותם תושבים תעודות הזהות הכחולות שלהם וזאת במטרה לחסוך לקופת המדינה מאות אלפי שקלים.

גורמים המעורים בשיחות המתנהלות בין ראש הממשלה לאמריקנים מגלים, כי נושא ההפרדה, עלה לא אחת במהלך השיחות שניהלו הצדדים בחודשים האחרונים כאשר רה"מ מצידו ביקש לגלות לויאליות כלפי הנשיא טראמפ ולהוכיח כי בניגוד לתדמית האופפת את התנהלותו המדינית, הרי שהוא יודע גם ליזום מהלכים כשצריך.

לפי אותם דוברים, הרי שמבחינת נתניהו, השכונות המדוברות הרי מעולם לא היו חלק מירושלים, כך שמבחינה היסטורית המהלך איננו צפוי להביא לזעזועים פוליטיים בממשלה, ואילו מהבחינה הביטחונית, הרי הצבא יוכל תמיד להיכנס לעומק השטח ולטהר את קיני הטרור אם יצמחו בו כאלו".

כזכור אמש דווח, כי בדיון שנערך במטה לביטחון לאומי, דנו בניתוק השכונות שנמצאות במזרח ירושלים מהעיר. ההצעה המרכזית שעמדה במרכז הדיונים הייתה לנתק את כפר עקב ושועפאט מירושלים ולהפוך אותן למועצה אזורית בתוך שטחי ישראל עם רשות עצמאית נפרדת שתקבל תקציב ישירות מהממשלה.

לפי הדיווח, רק בשני השכונות הללו בלבד, חיים כ- 140 אלף בני אדם, אחד מכל שמונה מתושבי הבירה, אשר במהלך העשור האחרון מצבן הדרדר והן סבלו מהזנחה מצד העירייה. בשלב זה התכנית היא בגדר הצעה ולא בוצעו צעדים מעשיים לקידומה. גורמים מטעם הממשלה יסיירו בשכונות בשבועות הקרובים במטרה לבחון פתרונות אפשריים לפתרון המצב.

בעיריית ירושלים לא התלהבו מהרעיון ומסרו: "יצירת מועצה נפרדת לא ייתן מענה טוב יותר ממה שהעירייה נותנת במסגרת מגבלות הביטחון הקיימות באזור זה ולא תפתור את הבעיה. הדרך הנכונה היא מתן מענה לאתגרי הביטחון והשקעה של משאבים משמעותיים שיאפשרו את מימוש הריבונות".

המל"ל: נבחנת אפשרות לניתוק כפר עקב ומחנה שועפאט מירושלים