הצעקות של טראמפ על אבו מאזן, כמו גם הצהרותיו הידידותיות במהלך ביקורו בארץ, לא הרגיעו גורמים במחנה הימין שחוששים מפני מהלך מדיני שייכפה על נתניהו. בפניה שהעבירו לבכירים בממשל הם דורשים שלא ללחוץ על נתניהו

ביקורו המוצלח של טראמפ בישראל, כמו גם על כך אמהדברים הקשים שהטיח באבו מאזן, לא מצליחים להרגיע גורמים במחנה הימין שחוששים מפני מחטף מדיני.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, יחד עם קבוצה גדולה של פוליטיקאים ומנהיגים העבירו בימים האחרונים פניה לבכירים בממשל במטרה שאלו ימנעו הפעלת לחץ על נתניהו מצד טראמפ אנשיו – כך חושף הערב (שני) ערוץ 2.

"אם תלחצו יותר מדי את נתניהו, הוא ייפול", טען דגן באזני הבכירים.

נתניהו: אין לנו צ'ק פתוח מטראמפ בנושא המדיני

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ב') בישיבת סיעת הליכוד לביקורו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ולמשמעותו במישור המדיני. נתניהו הזכיר את התוספת של כ-300 מיליון שקלים שנתנו האמריקאים לישראל, ואמר כי "על פי הסכם הסיוע הביטחוני עם ארה״ב, אם הקונגרס מאשר תוספת תקציב וגם הממשל מאשר אותו, אין צורך להחזיר את התוספת".

נתניהו המשיך ואמר שלמרות התמיכה של האמריקאים, יש לפעול באחריות ובתבונה. "אנחנו מדינה ריבונית, אנחנו יכולים להחליט הרבה דברים ולהצהיר הרבה דברים, אבל מבחינת הסכמה אמריקנית אני לא הייתי מפליג למחוזות הללו כי זה לא נכון. זה נכון שיש יחס חם ויש הבנה רבה מאוד לעמדות יסוד שלנו אבל זה לא נכון שיש לנו צ'ק פתוח וזה רחוק מלהיות המציאות".

ראש הממשלה הוסיף והבהיר כי "אנחנו נדרשים לפעול כאן בתבונה רבה וגם באחריות, עוד יותר מזה, אנחנו זקוקים לזה במיוחד עכשיו. שמעתם את הנשיא טראמפ, הוא בא הנה ועשה כאן דברים מאוד חשובים ונגע בנימי הנפש, אבל הוא גם אמר שהוא מאמין שאבו מאזן רוצה בשלום. הוא אמר שאני רוצה בשלום והוא אמר שהוא מאמין שאפשר להגיע להסכם וצריכים להגיע אליו. אנחנו נמצאים בתוך המצב הזה.

"יש דבר אחד יסודי שאני אומר כל הזמן – הסיבה שאין הסכם זה משום שהם מחנכים את הילדים שלהם, דורות על דורות, שלא תהיה מדינת ישראל בגבולות כאלה ואחרים. לכן הדרך היחידה להבטיח את עתידנו היא שאנחנו נשלוט בביטחון. זו העמדה שלנו והיא נאמרה בצורה החדה ביותר. יש עדיין, הייתי אומר, חד משמעית, רצון ואפילו ניסיון להגיע להסכם מתוך אמונה שהפלסטינים לא מוכנים לוותר על הרצון שלהם לחסל את מדינת ישראל בשלבים, באבחה, לאורך זמן. זה לא חשוב. אני אומר לכם את זה כי אנחנו צריכים להתמודד עם זה. אני צריך להתמודד עם זה".

נתניהו סיכם את דבריו ואמר: "לאורך השנים הוכחתי שאני דואג לאינטרסים החיוניים שלנו בצורה מושכלת ואחראית וכך אמשיך לעשות. אבל אם מישהו חשב שיש פה צ'ק פתוח – טעות בידיו".