ראש הממשלה המריא אמש לביקור בזק בליבריה שבמערב אפריקה שם הוזמן לשאת דברים בפני באי הוועידה הכלכלית של המדינות - מלך מרוקו שהיה צפוי אף הוא להשתתף בכינוס הודיע במפתיע על ביטול הופעתו

ראש הממשלה המריא אמש לביקור בזק בליבריה שבמערב אפריקה, לאחר שנענה להזמנת "הארגון הכלכלי של מדינות מערב אפריקה", ראש הממשלה צפוי לשאת דברים בוועידה ובסיומה לחתום על שורה של הסכמי סחר שמהותם, חיזוק קשרי החוץ בין המדינות.

מדובר בפעם הראשונה בה מוזמן מנהיג מחוץ למדינות אפריקה לשאת דברים בפני באי הועידה.

במקביל דווח, כי מלך מרוקו מוחמד השישי הודיע על ביטול השתתפותו בועידה וזאת לאחר שלפני כן, אישר את הגעתו. לפי הדיווח, הסיבה לביטול המפתיע נובע מהעובדה, כי ראש הממשלה נתניהו צפוי לשאת בה דברים. עוד דווח, כי בשל הגעת נתניהו לוועידה הכלכלית, הודיעו כמה מדינות על הורדת דרג הייצוג בכינוס.

יצוין, כי בהודעה רשמית שהתפרסמה ע"י משרד החוץ של מרוקו נאמר, כי "המלך לא ישתתף בכנס מכיוון שהוא מעוניין שהשתתפותו הראשונה בפסגת המדינות, לא תתרחש בהקשר של מתח ומחלוקת, והוא רוצה להימנע מכל אי הבנה כלשהי". בהודעה לא הוזכרה העובדה כי הופעת נתניהו היא הסיבה הרשמית, לביטול השתתפותו של המלך.

יצוין עוד, כי במהלך השבוע האחרון התרחשו במרוקו הפגנות ענק נגד המלך, הפגנות שלוו בהפרות סדר ועימותים קשים בין המפגינים לשוטרים.

המפגינים מאשימים את המלך באחריות לאבטלה הגואה בממלכה, וכן באחריות לשחיתות במשרדי הממשלה, כך שלא מן הנמנע כי הפגנות אלו מהווים סיבה מספקת מבחינת המלך, לחשוש מעזיבת שטחי הממלכה.

במקביל דווח, כי במקביל להזמנת נתניהו לשאת דברים בוועידה האפריקנית, הואילו המארגנים לדחות את פתיחת הוועידה משבת ליום ראשון, וזאת כדי לאפשר את נוכחותו של נתניהו.